Észtországban sincs kolbászból a kerítés: az IMF éves jelentése lapján náluk is romló gazdasági mutatókkal kell számolni a jövő évben. Az IMF 7,5 százalékos idei GDP-növekedést és 3,1 százalékos jövő évi bővülési ütemet vár. Az - Európai Unió módszertana szerint számított - infláció a 2011. évi 5,1 százalékról 3,1 százalékra mérséklődik 2012-ben. A munkanélküliségi ráta pedig 13,5 százalékról 11,5 százalékra csökken. Az IMF az idei 0,3 százalékos többlet után 2,3 százalékos jövő évi költségvetési hiányt vár - írja az MTI alapján a hvg.hu.
A romló mutatók ellenére ugyanakkor az IMF szerint az észt államháztartás továbbra is stabil, jóllehet a döntéshozóknak 2012-ben korlátozniuk kell a gazdaságösztönző kiadásokat. A nemzetközi pénzügyi szervezet arra tesz javaslatot, hogy az észt kormány közép-távú költségvetési kerettel növelje a már most rendkívül magas költségvetési hitelességét. Egy ilyen több éves programnak központi elemévé válhatna egy kiadási plafon, illetve egy tartalékképzési rendszer - írja jelentésében az IMF.
A volt szovjet tagköztársaságot a neoliberális gazdaságpolitika éltanulójaként szokták emlegetni. Ugyanakkor, mint azt pártunk és kormányunk úton-útfélen igyekszik hangsúlyozni, a neoliberális gazdaságpolitika, becsődölt, megbukott, ortodox mutatvány, ami romlásba viszi az államokat. Matolcsy György meg nem írott tankönyvei ugyanakkor érdekes módon nem említik, hogy miként lehetséges, hogy a bukott neoliberális gazdaságpolitikát folytató észtek a jelentős visszaesés ellenére is az összes gazdasági mutatóban verik Magyarország 2012-ben várható eredményeit. 3,1 százalékos GDP növekedés várható náluk a hazai nulla körüli értékhez képest, a 2,3 százalékos államháztartási hiányuk bizonyosan alacsonyabb lesz, mint a 2,5-3 százalék között várható magyar. A magyar inflációt 4,5 százalék körülire jósolják jövőre - ez az észteknél 3,1 százalék körül alakulhat. Az észt gazdaság süllyedő tutaja ráadásul érdekes módon magas nemzetközi hitelességgel bír, szemben a magyar gyorsnaszáddal.
Persze, tudjuk, azért van mindez, mert az észtek önként hajtották magukat a globalogazdik és a spekuláns pénzügyi körök rabigájába. Borzalmas lehet ott nekik.