Lecsukhatják otthon az Izraelbe utazó irániakat

Kettőtől öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatók ezentúl az Izraelbe utazó irániak egy hétfői törvénymódosítás értelmében, amely jelentősen megszigorította az eddigi szabályozást.

  • MTI MTI
Lecsukhatják otthon az Izraelbe utazó irániakat

Minden iráni elítélhető, aki az iszlám köztársaság esküdt ellenségének számító zsidó államba látogat, s az útlevelétől is megfoszthatják 3-5 évre - adta hírül a hivatalos iráni hírügynökség, az IRNA. Korábban mindössze 1-3 hónapos börtönbüntetést kaphattak azok, akik hatóságok tiltólistáján szereplő országokba látogattak. 

Az iráni útlevélben szó szerint az szerepel, hogy tulajdonosai nem léphetnek be a "megszállt Palesztina" területére (amely itt Izraelt jelenti), de ha meg is próbálkoznának, az izraeli hatóságok nem fogadják el az iráni úti okmányt. A törvény azokra az irániakra is vonatkozik, akinek olyan útlevelük is van, amellyel beléphetnének Izraelbe, mivel Irán nem ismeri el a kettős állampolgárságot. Kivételt a szabályozás alól egyedül azok képeznek, akiket a külügyminisztérium külön felhatalmaz a tiltott országokba történő utazásra.

Kevés olyan esetről tudni, hogy valakit egy izraeli út után vettek volna őrizetbe. Legutóbb  Hosszein Deraksan kandai-iráni bloggert tartóztatták le és ítélték 19 év börtönre közvetlenül egy izraeli útja után, amiért "segített egy ellenséges államot" és "rezsimellenes propagandát folytatott".