Ahogy várni lehetett, elmaradt az áttörés Trump és Putyin csúcstalálkozóján
Az orosz elnök, aki alig négy órát töltött az USA területén, már el is utazott Moszkvába.
A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott diplomáciai táviratok szerint Petro Porosenko új ukrán elnök évekkel ezelőtt információkat szolgáltatott a kijevi amerikai nagykövetségnek az ukrán belpolitikai helyzetről – jelentette az orosz média csütörtökön.
A 2006-os keltezésű táviratok szerint Porosenko a korábbi elnök, Viktor Juscsenko vezette Mi Ukrajnánk párt belső ügyeit ismerő személyként jelentkezett az amerikaiaknál, és az akkori koalíciós tárgyalásokról adott át információkat a nagykövetségnek.
Ugyanakkor az ukrán elnökkel szemben igen kritikus, sőt sok esetben ellenséges orosz média által szemlézett dokumentumokból az is kiderül, hogy John Herbst akkori nagykövet megkérdőjelezte Porosenko információinak hitelességét. A diplomata úgy vélte, hogy Porosenko egy, a koalíción belüli hatalmi játszma részeként súgott, amelynek célja Julija Timosenko korábbi kormányfő és Olekszandr Turcsinov jelenlegi házelnök börtönbe juttatása volt.
Mindenesetre a Porosenko által az Egyesült Államoknak elmondottak a táviratok alapján korántsem voltak jelentős horderejű értesülések. Többek között arról informálta Herbstet, hogy akadoznak a narancsos forradalmat követő koalíciós egyezkedések Timosenko és Juscsenko pártjai között.
Az egyes esetekben az ukrán médiában megjelent hírekre hagyatkozó amerikai diplomáciai táviratok emellett azt írták Porosenkóról, hogy egy "gyalázatos oligarcha", akit korrupcióval is megvádoltak. Ettől függetlenül az amerikai diplomácia teljes támogatásáról biztosította Porosenkót, miután megnyerte a májusi elnökválasztást.
Az orosz elnök, aki alig négy órát töltött az USA területén, már el is utazott Moszkvába.
Az együttműködés fontosságát hangsúlyozták, ám részleteket egyikük sem árult el. Trump viszont már Vlagyimirnek hívja a „nagyszerű politikusnak” nevezett orosz vezetőt.
A szakemberek érdeklődve figyelték, miként viselkedik az amerikai és orosz elnök a tárgyalásuk előtt.
A hidegfront északnyugat felől érkezik, de majd csak az éjjeli órákban.