Magyarországon tárgyalt von der Leyen, Macron szerint évtizedekbe telhet, mire felveszik Ukrajnát az unióba – percről percre a háborúról
percről percre

Magyarországon tárgyalt von der Leyen, Macron szerint évtizedekbe telhet, mire felveszik Ukrajnát az unióba – percről percre a háborúról

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság elnöke szerint történt előrelépés a tárgyaláson, az újraválasztott franciaállamfő pedig egy az uniónál tágabb európai politikai közösség felépítésében gondolkodik – kövesse a hvg.hu-n az ukrajnai háború híreit.

Most érkezett

Ukrajnában országszerte folytatódnak az orosz támadások

A luhanszki Popansza tegnapi elfoglalása után sem szűnik a kelet-ukrajnai Donbaszt sújtó könyörtelen orosz bombázás.

  • Harcok folynak Rubizsne (Szjevjerodonecktől északra) és Bilohorivka (nyugatra) városa körül.
  • Nyugatabbra, a stratégiai fontosságú Szlovjanszk polgármestere szerint az orosz hadsereg lőtte a városközpontot.
  • A Donbasztól távolabb, Mikolajiv kormányzója szerint a régióra a szokásosnál több csapást mértek az éjszaka folyamán, többen meghaltak, illetve megsebesültek.
  • A lerombolt Mariupol városában a megmaradt ukrán erők az Azovsztal acélművet védik az orosz támadástól.
  • A fekete-tengeri kikötővárosban, Odesszában pedig az Európai Tanács idelátogató elnökének, Charles Michelnek kellett menedéket keresnie egy rakétacsapás miatt – közölte egy uniós tisztviselő.

(BBC)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Saját katonáit telepítené le Herszonban a Kreml

Oroszországot azzal vádolják, hogy az orosz fegyveres erők tagjainak utalja ki Herszon elhagyott házait. Egy ukrán hírszerzési jelentés szerint az orosz csapatok két különböző kerület lakóközösségeitől kértek listát az üres ingatlanokról.

A délen fekvő Herszon az egyetlen nagyobb város, amelyet Oroszország a februári invázió óta elfoglalt. Az ukrán értesülések szerint a Kreml megpróbálja megszilárdítani ottani hatalmát: növeli az ellenőrzőpontok és járőrök számát, illetve igyekszik rávenni a helyi lakosságot, hogy engedelmeskedjen az új rezsimnek.

Oroszország megkísérelte a rubel bevezetését is Herszonban, és a hírek szerint „népszavazást” tervez, amelynek eredményeképpen a város állítólag elszakadhat Ukrajnától.

Az ukránok állításaira az oroszok egyelőre nem reagáltak.

(BBC)

Páncélosokkal és tüzérséggel támadják az oroszok az Azovsztalt

Az ukrán védelmi minisztérium szerint Oroszország jelenléte a Fekete-tengeren mostanra hét Kalibr típusú robotrepülőgépekkel felfegyverzett hajóra duzzadt.

Páncélosokkal és tüzérséggel támadják az oroszok az Azovsztalt

Az ukrán védelmi minisztérium szerint Oroszország jelenléte a Fekete-tengeren mostanra hét Kalibr típusú robotrepülőgépekkel felfegyverzett hajóra duzzadt.

Macron: Európa arra törekszik, hogy visszaállítsa a békét a kontinensen

Nem állunk háborúban Oroszországgal, de kiállunk Ukrajna függetlensége, önállósága és a területi egysége mellett, miközben arra törekszünk, hogy visszaállítsuk a békét a kontinensen – jelentette ki Emmanuel Macron, az Európai Unió Tanácsának elnökségét betöltő Franciaország államfője hétfőn Strasbourgban – írja az MTI.

Macron, az „Európa jövője” címmel megrendezett konferenciasorozat záróeseményén elmondott beszédében kijelentette: a lehető leggyorsabban le kell zárni az Ukrajna ellen indított orosz háborút, és az ukrán nép segítségére kell sietni.

Hangsúlyozta: egyedül Ukrajna feladata, hogy meghatározza az Oroszországgal folytatott tárgyalások feltételeit, Európa kötelessége az, hogy kiálljon Ukrajna mellett, és elősegítse a fegyverszünetet. Meg kell őrizni a békét az európai kontinensen, el kell kerülni az ellenségeskedés bármifajta elmérgesedését – tette hozzá a francia elnök.

Kijárási tilalmat rendeltek el Odesszában

Odessza utcái ma kihaltak és csendesek, a városban holnap reggel 5:00 óráig kijárási tilalom van érvényben, mivel az elmúlt napokban több orosz rakétacsapás is érte a várost. Szombaton a repülőteret érte találat, megrongálódtak a radarrendszerek és a kifutópálya is, valamint egy közeli lakótelep számos ablakát betörte a többszörös robbanás ereje. Vasárnap a hatóságok közölték, hogy két rakéta lakott területeket talált el, ma pedig azt mondták, hogy a tágabb régiót négyszer találták el a Krímből indított Onyiksz rakéták.

A hatóságok aggályosnak tartják, hogy a várostól délre hat hajó és két tengeralattjáró is készen áll rakétacsapásokat indítani Odessza ellen. Az ismételt rakétatalálatokat leszámítva a várost többnyire elkerülte a háború; a frontvonal több kilométerrel keletebbre, Mikolajiv és az oroszok kezén lévő Herszon város között húzódik.

A kijárási tilalom előtt a város tengerparti útvonala tele volt kerékpárosokkal, kutyasétáltatókkal és a napsütést élvező családokkal. A tengerre néző éttermek nyitva voltak, bár a strandokat lezárták, a homokba aknára figyelmeztető jelzőtáblákat szúrtak. A város nevezetességeit homokzsákok védik, de a kávézókban még mindig klasszikus zene és jazz szól, miközben az emberek kint ülnek és élvezik a napsütést. 75 napnyi háború után a város készen áll egy esetleges támadásra, de sokan már elfogadták, hogy a folyamatos fenyegetéshez igazítsák az életüket.

(BBC)

Elmaradt Putyin várva várt nagy bejelentése, így most mindenki azt elemzi, miért

A meglehetősen rövid, Győzelem napi rendezvényen tartott beszédében Vlagyimir Putyin a nemzetközi hírportálok elemzői szerint felmutatható eredmények híján inkább történelmi párhuzamként állította be a régi és az új nácik ellen folytatott háborúkat.

Elmaradt Putyin várva várt nagy bejelentése, így most mindenki azt elemzi, miért

A meglehetősen rövid, Győzelem napi rendezvényen tartott beszédében Vlagyimir Putyin a nemzetközi hírportálok elemzői szerint felmutatható eredmények híján inkább történelmi párhuzamként állította be a régi és az új nácik ellen folytatott háborúkat. Vlagyimir Putyin Győzelem napi beszédében párhuzamot vont a második világháború és Ukrajna orosz megszállása között.

Amerikai ENSZ-követ: Az orosz diplomaták viselkedése teljesen megváltozott a háború kitörése óta

Az Egyesült Államok ENSZ-követe a CNN-nek elmondta, hogy a New Yorkban dolgozó orosz diplomaták viselkedése teljesen megváltozott, mióta Oroszország megkezdte ukrajnai háborúját.

„Az első naptól, február 24-től, amikor a Biztonsági Tanács rendkívüli ülésén vettünk részt, és az oroszok voltak a Biztonsági Tanács elnökei, azt láttuk, hogy a viselkedésük jelentősen megváltozott a tanácsban” – mondta Linda Thomas-Greenfield hétfőn Brüsszelben.

Thomas-Greenfield a CNN-nek elmondta, hogy az orosz diplomaták az ENSZ-ben minden bizonnyal előre bekészített szövegeket olvasnak fel. Az orosz diplomaták az ENSZ-ben „kényelmetlenül érzik magukat”, és úgy látja, hogy ez tükröződik „a viselkedésükön” – mondta Thomas-Greenfield, hozzátéve, hogy orosz kollégája ritkábban jelenik meg az ENSZ Biztonsági Tanácsában, mint a háború előtt – most gyakran a helyettesét vagy a szakértőit küldi maga helyett.

Azt is elmondta, hogy szerinte az ENSZ-ben lévő orosz diplomatákat „meglepte a február 24-i támadás. Szerintem akkor tudták meg, amikor mi is, a Biztonsági Tanács ülésén” – mondta az amerikai követ, utalva az ENSZ székházában ugyanakkor zajló rendkívüli ülésre.

(CNN)

Magyarországra jön Von der Leyen, hogy találkozzon Orbánnal

A téma az európai energiaellátás biztonsága lesz.

Magyarországra jön Von Der Leyen még ma délután, hogy találkozzon Orbánnal

A téma az európai energiaellátás biztonsága lesz.

Továbbra sincs megállapodás az olajembargóról a magyar ellenállás miatt

Az olajvásárlási tilalom több uniós országot is érzékenyen érintene, ilyen például Magyarországon kívül Szlovákia, Ausztria, Csehország és Bulgária is.

Továbbra sincs megállapodás az olajembargóról a magyar ellenállás miatt

Az olajvásárlási tilalom több uniós országot is érzékenyen érintene, ilyen például Magyarországon kívül Szlovákia, Ausztria, Csehország és Bulgária is.

Ha már győzelemről nem tudott beszélni, Putyin legalább felvonultatta a tankjait – képgaléria

Az erőfitogtatás és a hazafias érzület éves demonstrációja lett a május 9-ei győzelem napi felvonulás a moszkvai Vörös téren, valamint Oroszország több más városában. A második világháborúban 27 millió szovjet állampolgár vesztette életét, a Szovjetunió vesztesége minden más országénál nagyobb volt. A megemlékezés az 1945-ben a nácik felett aratott győzelemről azonban idén önmagán is túlmutatott az Ukrajna ellen indított háború miatt: ezúttal nem Európa felszabadítása volt a középpontban, hanem a „különleges katonai művelet”, amely Vlagyimir Putyin szerint egy független, erős, szuverén ország „helyes döntése” volt, és az „anyaország” megvédéséről szól.

Ha már győzelemről nem tudott beszélni, Putyin legalább felvonultatta a tankjait - képgaléria

Az erőfitogtatás és a hazafias érzület éves demonstrációja lett a május 9-ei Győzelem napi felvonulás a moszkvai Vörös téren, valamint Oroszország több más városában. A második világháborúban 27 millió szovjet állampolgár vesztette életét, a Szovjetunió vesztesége minden más országénál nagyobb volt.

1 2 3 4 5 6
Hozzászólások