szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az olajvásárlási tilalom több uniós országot is érzékenyen érintene, ilyen például Magyarországon kívül Szlovákia, Ausztria, Csehország és Bulgária is.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Folynak a tárgyalások az Európai Unió javasolt hatodik szankciós csomagjáról, mivel Magyarország azzal fenyegetőzik, hogy nem szavazza meg a csomagot, „amíg nem születik megoldás Magyarország energiabiztonságára” – közölte Daniel Ferrie uniós szóvivő hétfőn.

Magyarország „nem szavaz meg egy újabb brüsszeli szankciócsomagot, amíg nincs megoldás Magyarország energiabiztonságára” – mondta Kovács Zoltán magyar kormányszóvivő vasárnap Szijjártó Péter miniszterelnököt idézve, hozzátéve: „mi, magyarok abban vagyunk érdekeltek, hogy minél hamarabb béke legyen”.

Ugyancsak vasárnap Aszen Vasziljev bolgár miniszterelnök-helyettes a bolgár nemzeti televíziónak (BNT) adott interjúban kijelentette, hogy Bulgária nem fogja támogatni az Európai Unió Oroszország elleni új szankciócsomagját, ha országa nem kap felmentést a tervezett orosz olajvásárlási tilalom alól, ahogyan azt más országok is kérték.

Vasziljev szerint a szankciótervezet legtöbb pontjáról egyetértés van, kivéve az orosz olajra vonatkozó részeket. Elmondta, hogy több országnak, köztük Magyarországnak, Szlovákiának és Csehországnak még mindig problémái vannak az orosz olajra vonatkozó legújabb szankciójavaslattal.

Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy a múlt hét szerdán bejelentett uniós szankciós csomagra válaszként egyből belengette Magyarország a vétót és bár az Európai Bizottság hajlandó lenne haladékot adni Magyarország számára – a legutóbbi értesülések szerint ez azt jelentené, hogy az embargó kihirdetése ellenére Magyarország 2023 végéig továbbra is vásárolhatna orosz nyersolajat.

Csakhogy Szijjártó Péter külügyminiszter, Kovács Zoltán államtitkár és végül Orbán Viktor kormányfő nyilatkozatai egyértelművé tették, hogy Budapest ennek ismeretében sem hajlandó megszavazni a szankciós lépést. Ezt éppen ma erősítette meg újfent a külgazdasági és külügyminiszter.

Az orosz-ukrán háború eseményeiről tudósító hírfolyamunkat alább találja:

Putyin szerint Amerika csatlósai fenyegetik az országot - percről percre az ukrajnai háborúról

Győzelmi napi beszédében Vlagyimir Putyin orosz elnök nem beszélt Ukrajna felett aratott győzelemről, arról viszont igen, hogy a "különleges katonai művelet" - ahogy Oroszországban az inváziót nevezik - egy független, erős, szuverén ország "helyes döntése volt". Volodimir Zelenszkij ukrán elnök eközben arról beszélt, hogy Oroszország most ünnepel, de a háború végén Ukrajna fog.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!