Oroszország népirtást szít Ukrajnában, Szeverodonyeckben 1500 ember halhatott meg – percről percre az ukrajnai háborúról
Utolsó frissítés:
Ha az ukránok most nem kapnak meg minden segítséget az ellenálláshoz, az azt üzeni majd az agresszornak, hogy bármit elérhet – erről is beszélt Ljubov Nepop, Ukrajna magyarországi nagykövete egy minap rendezett konferencián. Kövesse az orosz-ukrán háború fejleményeit!
Most érkezett
Folytatódnak a súlyos harcok Luhanszk térségében
Ukrán tisztviselők arról számoltak be, hogy folytatódtak a súlyos harcok a luhanszki régióban. Oleksandr Sztrjuk, a szeverodonyecki katonai közigazgatás vezetője a CNN híre szerint azt mondta: „Május 26-án egy ellenséges szabotázs- és felderítő csoport behatolt a Mir szállodába. Az ukrán fegyveres erők ellenálltak”.
Egy oroszbarát Telegram-csatorna is beszámolt róla, hogy az orosz erők behatoltak a város északi részén lévő szállodába, és hírt adtak arról is, hogy utcai harcok folynak. Szerhij Hajdaj, a luhanszki területi katonai közigazgatás vezetője úgy nyilatkozott, hogy ukrán hadművelet folyik a szálloda visszafoglalására, de „még nem tartjuk ellenőrzésünk alatt”.
„Szeverodonyeck lakói már elfelejtették, milyen az, amikor a város legalább fél órán át néma csendben van” – mondta Hajdaj. „Az oroszok folyamatosan támadják a lakónegyedeket. Május 26-án négy lakost öltek meg ellenséges lövedékek. A lakásállományban károk keletkeztek, 11 lakóház és egy magánház sérült meg”.
Percről percre
Zelenszkij szerint a Nyugat késlekedik
Az ukrán elnök csütörtök éjjel kiadott videoüzenetében a Nyugatot bírálta, amiért az késlekedik a fegyverszállításokkal, és amiért még mindig nem fogadták el az újabb, hatodik szankciós csomagot. Volodimir Zelenszkij az olajembargóval kapcsolatos intézkedések blokkolását továbbra is felháborítónak tartja, de most, amikor erről beszélt, Magyarországot nem nevezte meg.
14 évet kapott az ukrán, aki átállt az oroszokhoz
Az egykori katona a 2014-es krími események során állt át az oroszokhoz, február végén pedig visszatért Ukrajnába, háborúzni, de fogságba esett.
Az ukrán legfőbb ügyész irodája arról tájékoztatott, hogy a volt katonát, akinek a nevét nem hozták nyilvánosságra, 14 évre ítélték.
50 éves tankokat állítottak hadrendbe az oroszok
Nem igazán van felszerelés, legalábbis erre lehet következtetni a BBC szerint. Az idős, 50 éves harckocsikat a dél-ukrajnai területeken vetik be az oroszok. A britek szerint T-62-es tankokról van szó, amik különösen sebezhetők a páncéltörő fegyverekkel szemben.
Robbanások Dnyipróban, embereket keresnek a romok közt
Robbanások hallatszottak Dnyipróban. A keleti országrészben lévő Dnyipropetrovszk megye katonai adminisztrációjának vezetője három robbanásról számolt be a BBC híre szerint. Ezek az éjszaka folyamán történtek Dnyipro városában, és a tisztviselő szerint „még több is várható”.
Valentin Reznyicsenko szerint a mentők a romok között kutatnak és embereket keresnek. A régióban „nyugtalan éjszaka és nyugtalan reggel” volt – írta Reznyicsenko egy Facebook-posztban.
Nagy hatótávolságú rakétarendszerek érkezhetnek Ukrajnába
A Biden-kormányzat révén. A Fehér Ház egy nagyobb segélycsomag részeként küldené el a rakétákat Ukrajnába.
A rendszerrel sokkal messzebbre lehet lőni, mint a most használt fegyverekkel.
A csomagról már a jövő héten döntés születhet a CNN szerint.
Az oroszok újra lövik Harkivot, meghalt egy csecsemő
Egy harkivi lakónegyedet ért támadásban kilencen meghaltak, köztük egy öt hónapos csecsemő – mondta Oleh Szinyehubov, a Harkiv megyei katonai közigazgatás vezetője.
Szinyehubov szerint a család éppen sétált, amikor a támadás bekövetkezett.
A gyermek édesanyja súlyosan megsebesült, kórházban ápolják – írta a CNN.
Az ukrán külügy szerint Kelet-Ukrajnában nagyon rossz a helyzet
Az ukrán külügyminiszter azt is megosztotta, hogy valójában nem is folynak béketárgyalások Oroszországgal.
A háború sorsát döntheti el a donbaszi bekerítés
A jelenleg durva harcokkal dúló donbaszi átkaroló hadműveleten múlhat az orosz–ukrán háború jövője. Nincs összefüggés a nyelvi viszonyok és az agresszió között. A háború elhúzódásával egyre nagyobb a veszélye, hogy az elmenekült kárpátaljai magyarok nem térnek már vissza otthonukba. Az orosz–ukrán háború földrajzi hátterét, geopolitikai aktualitásait, illetve Kárpátaljára és a kárpátaljai magyarokra gyakorolt hatásait elemezték azon a konferencián, amelyet a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézete (CSFK FTI) szervezett.
Fontos különbség van az orosz és ukrán társadalom között
Történelmi, irodalomtörténelmi háttérből igyekezett Spiró György, Hetényi Zsuzsa és Sz. Bíró Zoltán levezetni Oroszország Ukrajna elleni háborúját. Kulcsszavaik a messianizmus és a polgári társadalom hiánya.