Három irányból is támadják az oroszok Szeverodonyecket, önjáró tarackokat küld Norvégia Kijevnek – Percről percre az orosz-ukrán háborúról
Utolsó frissítés:
A megszállt területeken a frontvonal hossza túllépi az 500 kilométert, ezért az oroszoknak és az ukránoknak is hasonló kihívásokkal kell megküzdeniük. A norvég védelmi minisztérium szerint a lövegeket felszereléssel, pótalkatrészekkel és lőszerrel együtt adományozták. Itt követjük az orosz-ukrán háború minden szerdai eseményét.
Most érkezett
Jöhet az Oroszország elleni újabb szankciócsomag?
Ukrajna javaslatot tett egy újabb – sorrendben a hetedik – Oroszpország elleni szankciócsomagra – az erről szóló, az Európai Unió tagállamainak címzett levelet Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter ismertette, hozzátéve: a csomagot “a lehető leghamarabb” el kell fogadni.
Percről percre
Ursula von der Leyen: Az orosz terror része lett mostanra az élelmiszer
Strasbourgban, az Európai Parlamentben elmondott beszédében Ursula von der Leyen nyomatékosította, hogy Ukrajna fekete-tengeri kikötőinek a működését minél hamarabb helyre kell állítani, hogy a fenyegető globális élelmiszerválságot kezeljék.
"Ez egy hideg, érzéketlen és előre kitervelt ostrom Putyin részéről, amely a világon a legsebezhetőbb országokat és embereket érinti. Ennek következtében az élelmiszer mostanra a Kreml terrorarzenáljának a része lett, amit nem tolerálhatunk" – fogalmazott az Európai Bizottság elnöke.
Magyarországon át menekült el Oroszországból a moszkvai főrabbi
Mint korábban megírtuk, elhagyta Oroszországot a moszkvai főrabbi. Pinchász Goldschmidt azután utazott el, hogy egyre nagyobb lett rajta a nyomás, támogassa nyilvánosan az Ukrajna elleni háborút (vagyis az oroszok szerint különleges katonai műveletet). Goldschmidt menye, az Egyesült Államokban újságíróként dolgozó Avita Chizhik-Goldschmidt Twitteren megerősítette a történteket, és azt is elárulta, hogy a rabbi Magyarországon át menekült.
Az ukrán csapatok védhetőbb állásokba húzódhatnak vissza
„Kemény harcok folynak Szeverodonyeckben” – mondta Szerhij Hajdaj, a luhanszki terület katonai közigazgatásának vezetője az ukrán köztévében, hozzátéve: „Csapataink a város minden egyes centiméteréért megküzdenek.”
Norvégia 22 önjáró tarackot küld Ukrajnának
Norvégia 22 önjáró tarackot adományozott Ukrajnának, amelyek segítik majd az oroszokkal szembeni ellenállást – közölte a norvég védelmi minisztérium. Bjørn Arild Gram miniszter szerdai nyilatkozatában arról beszélt, hogy az ukrajnai háború fejleményei alapján szükség van nehezebb tüzérségi és fegyverrendszerek adományozására is.
Százakat tarthatanak túszként fogva Herszonban
Tamila Tasheva, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök krími képviselője egy keddi televíziós bejelentés során azt mondta, hogy körülbelül 600 embert ejtettek túszul az oroszok Herszonban.
Tasheva állítása szerint az előzetes letartóztatottak számára kialakított helyiségekben, herszoni állami adminisztrációs épületekben, kínzókamráknak kialakított szobákban, és egy másik tengerparti város, Henicseszk egyik iskolaépületében vannak elkülönítve az emberek.
Másfél milliárd dollár újabb támogatás Ukrajnának
A Világbank 1,49 milliárd dollárnyi további finanszírozást hagyott jóvá Ukrajna számára – közölte kedden a szervezet. Ez egy több mint 4 milliárd dolláros támogatási csomag része, amely a köztisztviselők és a szociális dolgozók bérének kifizetését segíti.
800 civil talált menedéket a szeverodonyecki gyárban
A frontvonalban fekvő Szeverodonyeck vegyi üzemében állítólag mintegy 800 civil talált menedéket az orosz támadások elől. Az Azot vegyi üzem alatti bunkerekben a hírek szerint az üzem 200 dolgozója is elrejtőzött a 800 ember között – írja a BBC az üzem tulajdonosára hivatkozva, hozzátéve: az ukrán kormány nem erősítette meg még az állításokat, és a BBC-nek nem volt lehetősége arra, hogy független forrásból ellenőrizze az információt.
Oroszország azt állítja, hogy jelenleg Szeverodonyeck – ami egy kulcsfontosságú keleti ipari központ – nagy részét ellenőrzése alatt tartja, de az ukrán csapatok ragaszkodnak ahhoz, hogy kitartanak. A gyárban menedéket kereső civilek képe a háború korábbi mariupoli jelenetekre emlékeztet. Emberek százai kerestek menedéket a hatalmas Azovsztal gyárban, amely az ukrán ellenállás utolsó menedéke lett a déli kikötővárosban.
Ezer ukrán katonát vihettek "nyomozás céljából" Mariupolból Oroszországba
Több mint 1000 ukrán katonát, akik nemrég adták meg magukat Mariupolban, az Azovsztal gyárból, "nyomozás céljából" Oroszországba szállítottak – jelentette a TASZSZ orosz állami hírügynökség egy rendvédelmi forrásra hivatkozva. "A bűnüldöző szervek szorosan együttműködnek velük" – tették hozzá a CNN híre szerint.
Oroszország azt is tervezi, hogy számos más ukrán hadifoglyot is orosz területre szállít – tette hozzá a forrás. Május végén az orosz védelmi minisztérium jelentette be, hogy nagyjából 1000 ukrán katona adta meg magát a hetek óta tartó harcok után Mariupol ostromlott Azovstal acélművében.
Nem sokkal később az orosz Nyomozó Bizottság – amely a Kreml fő nyomozóhatóságaként működik – közölte, hogy kihallgatja az Azovsztalból evakuált ukrán "megadó harcosokat". Az ukrán hatóságok még nem reagáltak nyilvánosan a TASZSZ jelentésére.
Itt a lista a háború kitörése óta Ukrajnának nyugatról küldött fegyverekről
Új részletek kerültek nyilvánosságra az Ukrajnának eddig küldött nyugati fegyverszállítmányokról – írja a BBC. A háború kitörése óta mintegy négymilliárd dollár értékű fegyvert küldtek eddig Kijevnek, és ennek a nagy része már meg is érkezett az országba. A legnagyobb beszállító az USA, de a lista pontjaiból láthatóvá válik, hogy korántsem az egyetlen.