Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Ukrajna javaslatot tett egy újabb – sorrendben a hetedik – Oroszország elleni szankciócsomagra – az erről szóló, az Európai Unió tagállamainak címzett levelet Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter ismertette, hozzátéve: a csomagot “a lehető leghamarabb” el kell fogadni.

"Tekintettel arra, hogy Oroszországnak a jelek szerint az a célja, hogy Ukrajnában az utolsó oroszig harcoljon, a szankciós nyomást fokozni kell" – indokolta az újabb csomag szükségességét Kuleba egy szerdai online tájékoztatón, amiről az Ukrinform tudósított.
A levél új ágazati szankciójavaslatokat tartalmaz az energia, a pénzügy és a kereskedelem területén, az orosz oligarchák, magas rangú kormányzati tisztviselők és állami vállalatok vezetői elleni új személyi szankciók ütemtervével, valamint a szankciók kiskapuinak és kijátszásának felszámolásával.
Kuleba megjegyezte, hogy a hatodik szankciócsomag bevezetése után egyes európai politikusok azt kezdték mondani, hogy most "várni kell, tanulmányozni, hogyan működnek a már bevezetett szankciók, levegőt venni". Ő azonban úgy véli:Bloomberg-kommentár: Az EU kezd belefáradni a szankciókba, de ez nem csak Orbán műve
Az amerikai hírügynökség elemzése arra figyelmeztet, hogy hamar szét fog esni az európai egység, hacsak nem találnak gyógyírt, amivel orvosolhatják a Vlagyimir Putyin orosz elnök megregulázására elrendelt intézkedések negatív hatásait az EU-ra.
elég megnézni a donbaszi harcok térképét, a pusztítást, az orosz politikusok által az ukránok felé sugárzott gyűlöletet, az oroszok próbálkozásait a megszállt Herszon régióban és a zaporizzsjai terület egy részén, hogy megértsük, nincs idő lélegzetvételre és halogatásra”.
"Hangsúlyozom, hogy nincs racionális ok a hetedik szankciócsomag késleltetésére” – jelentette ki Kuleba külügyminiszter. Emlékezetes, az EU május végén fogadta el a hatodik szankciócsomagot Oroszországgal szemben, amelynek fő eleme a tengeri úton történő orosz kőolajimport betiltása.
Orbán azt állítja, az EU-csúcson mindenki tudta, hogy nem támogatja a Kirill pátriárka elleni szankciókat
Véglegessé vált és a tagállamok is elfogadták a hatodik szankciós csomagot, amely akkor lesz hatályos, ha pénteken, vagy legkésőbb szombaton az EU hivatalos lapjában is megjelenik. Ugyanakkor valamennyi fontos részlet már ismert, ezek pedig beárnyékolják azokat a győzelmi jelentéseket, amelyeket a magyar kormány hangoztat.