Több, mint 600 ezer palesztin hagyta el a Gázai övezet északi részét, Izrael a többfrontos háborúra is felkészült - közvetítésünk a háborúról
Utolsó frissítés:
Egyelőre kivár az izraeli sereg a Gázai övezet elleni, szárazföldi invázióval. Gázában viszont óráról órára durvul a helyzet: százezrek ömlenek dél felé az izraeli invázió elől, közben a helyi egészségügyi rendszer a végét járja, csupán pár napra elegendő energia maradt. Anthony Blinken hamarosan visszatér Izraelbe, a háborúval kapcsolatban pedig megszólalt a szaúdi koronaherceg is, Irán pedig fenyegetőzik.
Most érkezett
"Egyszerű az álmom: hogy reggel a gyermekeimmel a karjaimban, élve ébredjek" – levél Gázából
A Save the Children nemzetközi segélyszervezet egyik munkatársa jelenleg Gázában van családjával együtt. Azt írja: senki nem tudja teljesen felfogni a szenvedés mértékét. "Nincs kiút Gázából, nincs biztonságos hely."
Percről percre
Újra nyitva a rafahi határátkelő
Egyiptom felé menekítették volna ki a Gázai övezetből az amerikaiakat, de a Fehér Ház korábbi közlése szerint a Hamász ezt megakadályozta. Most Antony Blinken külügyminiszter arról beszélt, a határátlépőt újra kinyitották.
Az EU-tagországok vezetői megerősítették: Izraelnek joga van az önvédelemhez
Izraelnek joga van arra, hogy a humanitárius és nemzetközi joggal összhangban megvédje magát az erőszakos és válogatás nélküli támadásokkal szemben - jelentették ki az Európai Tanács tagjai vasárnap, a közel-keleti helyzettel kapcsolatban kialakított közös álláspontjukat tükröző nyilatkozatukban.
Az EU-tagországok vezetői leszögezték: az Európai Unió a lehető leghatározottabban elítéli a Hamász iszlamista terrorszervezetet és Izrael-szerte végrehajtott "brutális és válogatás nélküli" terrortámadásait. A terrorra nem lehet ok.
A tagállami vezetők felszólították a Hamászt, hogy minden túszt haladéktalanul és feltétel nélkül bocsásson szabadon. Hangsúlyozták továbbá a humanitárius segélynyújtás fontosságát, és közölték: készen állnak arra, hogy a partnerekkel együttműködve továbbra is támogassák a rászoruló civileket Gázában. Hozzátették, az EU biztosítja, hogy a terrorszervezetek ne élhessenek vissza ezzel a segítséggel.Kijelentették: kulcsfontosságú a regionális eszkaláció megelőzése, és megerősítették elkötelezettségüket a tartós és fenntartható béke mellett, amely - mint írták - a kétállami megoldáson alapul a közel-keleti békefolyamatban megerősített erőfeszítések révén. Végezetül hangsúlyozták annak szükségességét, hogy az EU széles körben együttműködjön a legitim palesztin hatóságokkal, valamint regionális és nemzetközi partnerekkel a további eszkaláció megelőzése érdekében.
A tagállamok vezetői rendkívüli EU-csúcsot tartanak kedden videokonferencia formájában. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, a tagállami vezetőknek szóló meghívólevelében fontosnak nevezte, hogy az EU közös álláspontot, világos és egységes irányt alakítson ki az Izraelben történt események és a kialakult helyzettel kapcsolatban. (MTI)
Biden felhívta Abbászt
"Beszéltem a Palesztin Hatóság elnökével, Mahmúd Abbásszal, hogy elítéljem a Hamász Izrael elleni támadását, és megismételjem, hogy a Hamász nem képviseli a palesztin nép méltósághoz és önrendelkezéshez való jogát" - írta ki Joe Biden amerikai elnök az X-re (régi nevén Twitterre).
Azt viszont megígérte, hogy a térségbeli partnerekkel együttműködve biztosítják, hogy a humanitárius szállítmányok eljussanak a gázai civilekhez, és megakadályozzák a konfliktus kiszélesedését.
Biden: Amerika képes Izraelt és Ukrajnát is támogatni
Joe Biden szerint az USA támogathatja Izraelt és Ukrajnát is: "Megvan rá a kapacitásunk, és kötelességünk is."
Az elnök egy hosszú interjút adott a CBS-nek, amiből egy rövid részletet kivágtak.
"Mi vagyunk az Amerikai Egyesült Államok, az Isten szerelmére, a legerősebb nemzet a történelemben - nem a világon, a világ történelmében. A világ történelmében. Mindkettőről tudunk gondoskodni, és közben fenntartjuk az általános nemzetközi védelmünket" - mondta Biden, amikor arról kérdezték, hogy az Egyesült Államok képes lenne-e egyszerre mindkét háborút vállalni. "És ha mi nem, akkor ki?" - jegyezte meg az elnök.
(CNN)
Újabb amerikai repülők érkeztek
További amerikai támadó repülőgépek érkeztek a Közel-Keletre az amerikai védelmi pozíció megerősítésére irányuló terv részeként - jelentette be vasárnap az amerikai Légierő.
Korábban két repülőgép-anyahajót vezényeltek oda, az akció célja, hogy elrettentsék Iránt, illetve mást, aki Izrael megtámadását tervezi. (CNN)
2450 palesztin halt meg egy hét alatt
A gázai egészséügyi miniszter azt közölte, múlt szombat óta 2.450 palesztin halt meg, és további 9200 ember megsérült.
A legutolsó számok szerint a Hamász terrortámadásában 1.300 ember vesztette életét Izraelben.
Megállapodott a gázai vízellátásról Biden és Netanjahu
Izrael energiaügyi minisztere közölte, Benjamin Netanjahu és Joe Biden megállapodott a vízellátás újraindításáról Gáza déli részén. A Reuters jelentése szerint Izrael Katz energiaügyi miniszter azt mondta, hogy a vízellátás részleges felújításáról szóló döntés összhangban van az izraeli politikával. (CNN)
Fehér Ház: A Hamász nem engedi ki az amerikaiakat Egyiptom felé
A Hamász megakadályozza, hogy az amerikaiak a rafahi átkelőn keresztül elhagyják a Gázai övezetet Egyiptom felé, annak ellenére, hogy Kairó beleegyezett, hogy amerikai állampolgárokat engedjenek át az országba - közölte a Fehér Ház vasárnap.
"Szóltunk Szíszi elnöknek, hogy nyissa meg a határt, hogy kiengedje az amerikaiakat" - mondta Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó a CNN Jake Tapper című műsorában. "A helyzet ott az átkelőnél valójában bonyolultabb".
Azt is mondta, éjjel-nappal dolgoznak ezen, megtesznek, amit tudnak.
Óvóhelyen kötött ki több amerikai szenátor
Több amerikai szenátor is Tel-Avivban van, akik egy óvóhelyre menekültek, mikor a Hamász rakétákat lőtt ki Izraelre.
Chuck Schumer New York-i szenátor posztolt egy fotót, amelyen Mitt Romney szenátor is látszik.