szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Zaporizzsját és Kirovohradot is támadták az oroszok az éjjel.

Lángba borult a dél-ukrajnai kikötőváros, Odessza egy része, miután csütörtökről péntekre virradó éjszaka nagyszabású dróntámadás érte – írja a CNN

A civil infrastruktúrát célzó támadásban három ember megsérült. Oleh Kiper helyi kormányzó szerint egy magas lakóépület és egy bevásárlóközpont is a célpontok között volt. A helyzetet súlyosbítja, hogy a támadás idején Petr Pavel cseh elnök hivatalos látogatáson tartózkodott Odesszában. 

Az orosz haderő nemcsak Odesszát, hanem más ukrán nagyvárosokat is támadott az éjjel: Zaporizzsjában legalább öten, Kirovohradban pedig tízen sérültek meg az orosz dróntámadásokban. 

„Az Ukrajnára mért orosz csapások nem állnak le, a propaganda állítása ellenére sem. Mindennap és minden éjszaka közel száz vagy még több drónt indítanak, a folyamatos rakétatámadások mellett. Minden egyes ilyen kilövéssel az oroszok a világ elé tárják a békéhez való valódi hozzáállásukat” – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a támadások után az X-en

Az orosz haderő néhány órával azután csapott le, hogy Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője bejelentette: hétfőn ismét Szaúd-Arábiában ülnek tárgyalóasztalhoz orosz és amerikai diplomaták, hogy megvitassák, hogyan lehetne biztosítani a fekete-tengeri hajózás biztonságát és kiterjeszteni a részleges tűzszünetet.  

Donald Trump – aki a napokban Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és Volodimir Zelenszkijjel is tárgyalt a részleges tűzszünet végrehajtásáról – csütörtökön optimistán nyilatkozott a háború befejezéséről, mondván: „elég jól állunk ebben a tekintetben”. 

Hétfőn ismét tárgyalnak az amerikaiak és az oroszok képviselői

Az ukrajnai békefolyamatokról és a fekete-tengeri hajózásról fognak tárgyalni a tervek szerint.

Nyitókép: State Emergency Service of Ukraine / Anadolu via AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!