XIV. Leó pápa szerint a katolikus egyházban nem szabad megtűrni semmiféle visszaélést
Ehhez változásokra van szükség, és az újságírók is kellenek hozzá.
hvg.hu
XIV. Leó pápa azt mondta, hogy a katolikus egyházban nem szabad eltűrni a visszaélések semmilyen fajtáját, és olyan átlátható változásokat sürget, ami elősegítené, hogy kialakuljon a megelőzés kultúrája.
Az egyházfő minderről egy perui újságírónak címzett írásos üzenetében írt, aki a perui Sodalitium Christianae Vitaeben történt szexuális visszaélésekkel és a korrupció különösen kirívó eseteivel foglalkozik. Az üzenetet péntek este Limában felolvasták a Sodalitium-botrányról és az újságíró, Paola Ugaz munkájáról szóló színdarab előadása során – írja az AP News.
„Sürgős, hogy az egész egyházban gyökeret eresszen a megelőzés kultúrája, amely nem tűri a visszaélések semmilyen formáját. Ez pedig csak akkor lesz hiteles, ha éberek, átláthatók leszünk, és meghallgatjuk az áldozatokat” – szögezte le XIV. Leó.
Az egyházfő számára nem ismeretlen a Sodalitium-botrány, hiszen két évtizedet dolgozott Peruban, ahol a csoportot 1971-ben alapították. Püspökként kapcsolatba is lépett az áldozatokkal, többüknek pedig segített megállapodni a szervezettel, majd miután 2023-ban a Vatikánba került, közreműködött abban, hogy az megszűnjön. Most pedig neki kell felügyelnie a Sodalitium és jelentős vagyonának felszámolását.
XIV. Leó üzenetében méltatta az újságírók bátorságát is, amiért felelősségre vonják a hatalmasokat, és követelte, hogy a hatóságok védjék meg őket. Hozzátette: a szabad sajtó „olyan közjó, amelyről nem lehet lemondani”.
Akik azt gondolták-remélték, hogy Ferenc pápa működése csupán egy könnyen feledhető közjáték lesz a pápaság történetében, határozott cáfolatot kaptak. A XIV. Leó néven a pápai trónra lépett – vasárnap beiktatott – Robert Francis Prevost, ha nem is egy „klónozott Ferenc”, garancia a megkezdett út folytatására.
Sűrű ősszel számol az a politikai agenda, amely Magyar Péter szerint a Karmelitából jutott el hozzá, és bár Kocsis Máté és a kormány is cáfolta, van benne valós dátum. Bár az október 23-i Békemenetről Csizmadia László főszervező nem tud, a HVG-nek nem is zárta ki, hogy lesz. A szeptember 21-i Harcosok Klubja-összejövetel lehet igaz, de a helyszín, a Budapest Aréna nem adhat felvilágosítást.