Szétszedik a HUN-REN kutatóhálózatot: négy központ az ELTE-hez kerül
Még kérdés, hogy az intézetek által használt akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
Akik azt gondolták-remélték, hogy Ferenc pápa működése csupán egy könnyen feledhető közjáték lesz a pápaság történetében, határozott cáfolatot kaptak. A XIV. Leó néven a pápai trónra lépett – vasárnap beiktatott – Robert Francis Prevost, ha nem is egy „klónozott Ferenc”, garancia a megkezdett út folytatására.
Nem bízta a véletlenre az általa megkezdett reformok folytatását Ferenc pápa. Halálához közeledve úgy rendelkezett, hogy 2028-ig meghosszabbítja a kezdeményezése nyomán évekkel korábban megindított, a világi hívek meghallgatására, aktív bevonásával történő megújítására építő szinodiális folyamatot. A papír persze sokat elbír, így ha egy „anti-Ferenc” került volna Szent Péter székébe, könnyen megakaszthatta volna a klérus és a hívek közötti párbeszédet. Az azonban, hogy Robert Francis Prevost már a konklávé második napján, a negyedik szavazási fordulóban megkapta a kétharmados többséget (ez utoljára a XVI. Benedek néven megválasztott Joseph Ratzingernek sikerült), jelezte: a bíborosi testületben korántsem volt akkora megosztottság, mint azt előzetesen még a vatikáni ügyekben tájékozottabb (szak)sajtó is sejtette.
Míg a világi média a döntés gyors megszületését azzal magyarázza, hogy a pápaválasztó testületben már túlsúlyban voltak a Ferenc által kinevezett bíborosok, a hívek olvasatában újabb igazolást nyert, hogy az utód kiválasztásának folyamata ugyan emberek által megy végbe, de van egy felsőbb irányítója. Erről is beszélt lapunknak a választási folyamatban részt vevő Német László belgrádi érsek.
Ami az eredmény ismeretében a kívülállók számára talán értelmezhetőbb, megfoghatóbb állítás: a pápaválasztás kérdésében a politikai elemzés és esélylatolgatás eszközei látványos csődöt mondtak.
Még kérdés, hogy az intézetek által használt akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
Budapest megkapta az azonnali jogvédelmet is.
Ellenzéki össztűz zúdult a Parlamentben a miniszterelnökre.
Ahogy ígérték, az Európai Bizottság bemutatta az orosz gáz és olaj importjának megszüntetésére vonatkozó javaslatát.
Bói Loránd 2022 óta dolgozott a tárcánál.
A hatóságok vizsgálják, hol kaphatta el a súlyos betegséget.