Az Izraellel kötött megállapodás felfüggesztését és szankciókat javasol a gázai helyzet miatt Ursula von der Leyen

Erről évértékelőjén beszélt az Európai Bizottság elnöke.

  • HVG

„Ami Gázában zajlik, megrázta a világ lelkiismeretét Azt látjuk, hogy élelemért könyörgő embereket ölnek meg, ezek a képek katasztrofálisak” – mondta Von der Leyen. A politikus szándékosan előidézett éhínség soha nem lehet háborús fegyver, ennek véget kell vetni, üzent Izraelnek a Bizottság elnöke.

Úgy vélte: az izraeli kormányban egyértelműen a kétállami megoldás aláásása törekednek, meghiúsítanák a jövőbeli palesztin állam létrejöttét, amit nem hagyhatnak. Ezzel kapcsolatban a Tanács elé több konkrét javaslattal is érkezik majd: függesszék fel az Izraellel kötött kétoldalú támogatást és állítsanak le minden kifizetést ezeken a területeken, szankciókat javasol a szélsőséges izraeli miniszterekkel és erőszakos telepesekkel szemben. Emellett javasolni fogják a kereskedelmi intézkedésekre vonatkozó társulási megállapodás részleges felfüggesztését is. Egyetlen kivétel a jeruzsálemi Jad Vasem Központ

Azt Von der Leyen is elismerte, hogy ehhez nehéz lesz többséget találni a Tanácsban, vagyis a tagállamok képviselőinél.

A szankciók mellett azt tervezik, hogy létrehoznak egy adománycsoportot a palesztinok támogatására és egy célzott eszközt a gázai övezet támogatására.

Az Európai Bizottság elnökének strasbourgi beszédét élő tudósításban követtük, amelyet itt olvashat:

Ursula von der Leyen évértékelőjén: Európa harcban áll, törekedni kell a függetlenségre – élő

Hagyományos politikai szezonnyitó helyett feszült vitákba is torkollhat Ursula von der Leyen évértékelője, amelyet az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülése előtt tart. Az Európai Bizottság elnöke újraválasztása óta először értékel. Az azóta eltelt 10 hónap mérlege miatt azonban sokan elégedetlenek, a beszédre pedig árnyékot vet, hogy hajnalban légsértő orosz drónokat lőtt le a lengyel hadsereg.

Hozzászólások