Jövő héten kell bevonulnia a börtönbe Nicolas Sarkozynek – írja a The Guardian.
A francia bíróság a múlt hónapban öt év börtönbüntetésre ítélte Nicolas Sarkozy volt francia elnököt, mert bűnszövetkezetben vett részt, amelynek célja az volt, hogy a néhai líbiai diktátor, Moammer Kadhafi rezsimétől választási kampánytámogatást szerezzenek.
A Franciaországot 2007 és 2012 között vezető volt elnökkel hétfőn közölték, hogy október 21-én meg kell jelennie a párizsi La Santé börtön bejáratánál, hogy megkezdje büntetése letöltését.
A 70 éves Sarkozy az első posztvilágháborús francia politikai vezető, akinek börtönbe kell vonulnia. Sarkozy abban is az első egykori francia államfő lett, akit elektromos jeladó viselésére köteleztek, miután egy másik ügyében – itt egy bírót próbált megvesztegetni – egy év szabadságvesztésre ítélték, de akkor még az elektromos jeladó viselésével a börtönt el tudta kerülni.
Sarkozy tagadja a bűnösségét, és fellebbezést jelentett be az ítélettel szemben. Az új eljárás fél év múlva veszi majd kezdetét, ugyanakkor a francia jogszabályok értelmében a volt elnöknek ettől függetlenül meg kell kezdenie a büntetése letöltését.
A La Santé Párizs híres börtöne, külön VIP-részleggel rendelkezik, ahol a kiemelt fontosságú fogvatartottakat őrzik. A börtön 1867-es megnyitása óta olyan illusztris figurák raboskodtak a falai között, mint Carlos, a sakál, a háborús bűnös Maurice Papon vagy a kivégzésére váró kegyetlen gyilkos, Marcel Petiot, illetve az 1970-es évek hírhedt francia közellensége, Jacques Mesrine, bár ő meg is szökött onnan.