Az üzemanyag-szállítás újraindításával folytatódik az örmény–azeri megbékélés

Azerbajdzsán évtizedek óta nem adott el benzint Örményországnak. Az első szállítmány a keresztény ország energiabiztonsága mellett a régió vasúti szállítmányozási lehetőségeinek javulását is előrevetíti.

  • HVG

Évtizedek óta először érkezett azerbajdzsáni benzinszállítmány Örményországba csütörtökön – számolt be a két ország közötti kapcsolatok lassú normalizálódását jelző eseményről az Euronews.

Azerbajdzsán egy november végén Gabalában megkötött egyezmény alapján szállított le most mintegy 1,2 ezer tonnányi benzint 22 vasúti tartálykocsiban Grúzián keresztül.

A szállítmánnyal újrainduló üzemanyag-kereskedelem mindkét kormány tisztviselői szerint jelentős előrelépést jelent a hosszú – 1988 óta több fegyveres összecsapást is felölelő – konfliktusos időszakot követő politikai rendezésben, és egy stabil béke gazdasági előnyeit vetíti előre. Mindkét fél kiemelte az ellenségeskedés miatt éveken át szüneteltetett vasúti összeköttetés újjáépítésének szimbolikus jelentőségét, ami a szélesebb körű regionális kereskedelmi kapcsolatok helyreállításának alapját is jelenti.

Örményország jelenleg üzemanyagának több mint 60 százalékát Oroszországból importálja. Ez 2024-ben 230 ezer tonna benzint és 175 ezer tonna dízelt jelentett. Szénhidrogén-szükséglete kisebb részét Iránból, Romániából, Máltáról és Törökországból szerzi be.

A két ország közötti rendezési folyamatról alábbi cinkünkben olvashat többet:

A béke, amelynek Moszkva aligha örül: hogyan zárta le konfliktusát Örményország és Azerbajdzsán?

Donald Trump amerikai elnök jelenlétében írták alá Azerbajdzsán és Örményország vezetői a két kaukázusi ország közötti, közel negyven évig tartó konfliktus lezárását jelentő békeegyezményt. A helyszín kiválasztása üzenet volt Moszkvának: újfent Oroszország tudomására adták, hogy elvesztette az egykori Szovjetunió utódállamaiban sokáig tartó meghatározó szerepét.

Nyitóképünk illusztráció. Fotó: Stiller Ákos

Hozzászólások