Évtizedek óta először érkezett azerbajdzsáni benzinszállítmány Örményországba csütörtökön – számolt be a két ország közötti kapcsolatok lassú normalizálódását jelző eseményről az Euronews.
Azerbajdzsán egy november végén Gabalában megkötött egyezmény alapján szállított le most mintegy 1,2 ezer tonnányi benzint 22 vasúti tartálykocsiban Grúzián keresztül.
A szállítmánnyal újrainduló üzemanyag-kereskedelem mindkét kormány tisztviselői szerint jelentős előrelépést jelent a hosszú – 1988 óta több fegyveres összecsapást is felölelő – konfliktusos időszakot követő politikai rendezésben, és egy stabil béke gazdasági előnyeit vetíti előre. Mindkét fél kiemelte az ellenségeskedés miatt éveken át szüneteltetett vasúti összeköttetés újjáépítésének szimbolikus jelentőségét, ami a szélesebb körű regionális kereskedelmi kapcsolatok helyreállításának alapját is jelenti.
Örményország jelenleg üzemanyagának több mint 60 százalékát Oroszországból importálja. Ez 2024-ben 230 ezer tonna benzint és 175 ezer tonna dízelt jelentett. Szénhidrogén-szükséglete kisebb részét Iránból, Romániából, Máltáról és Törökországból szerzi be.
A két ország közötti rendezési folyamatról alábbi cinkünkben olvashat többet:
Nyitóképünk illusztráció. Fotó: Stiller Ákos