Az észt hírszerző szolgálat közzétette éves világbiztonsági összefoglalóját, amiben nagy hangsúlyt fektetettek Oroszország jelentette fenyegetésre.
A dokumentum szerint Oroszország valószínűleg nem fog hagyományos támadást indítani a NATO-tagállamok ellen a következő évben, de folytatni fogja a hibrid hadviselés különböző formáit. Ez ellentmond az Egyesült Államok által hangozzatott álláspontnak, miszerint közel a megállapodás az ukrajnai háború lezárásáról, írja a Guardian.
https://hvg.hu/vilag/20260207_ukrajna-haboru-zelenszkij-bekemegallapodas-tuzszunet-targyalasok
„Látható, hogy Oroszországnak hosszú távú céljai vannak az Ukrajna elleni háborúban. Ez megerősíti, hogy az úgynevezett béketárgyalások retorikája csupán időhúzási taktika, és Oroszországnak nincs szándékában befejezni a háborút, amíg a céljait el nem éri” - jelentette ki egy tájékoztatón az észt hírszerzés vezetője, Kaupo Rosin.
Hozzátette, nem tudni, hogy az amerikaiak mire alapozzák a véleményüket, az ő meglátásuk szerint Vlagyimir Putyin csak akkor lenne hajlandó megállapodni, ha az orosz gazdaság vagy a pénzügyi szektor – például újabb, a gáz- és olajipart érintő szankciók révén – nagyon súlyos csapásokat szenvedne el. „Ha további intézkedéseket és nyomást alkalmaznak, akkor talán Putyin hozzáállása is megváltozna, de ennek egyelőre nem látjuk jelét” - jegyezte meg.
Kaupo Rosin szerint ugyan látható, hogy a védelmi szektor bővülése mivel jár, hogy szankciók felerősítik az elavult technológia okozta alacsony termelékenységet, hogy mindez gazdasági válsághoz is vezethet, de úgy véli, az orosz gazdaság teljes összeomlása továbbra is nagyon valószínűtlen. „Valószínűbb kimenetel az, hogy a pénzügyi megfontolások sokkal nagyobb súllyal fognak sújtani a politikai döntéshozatalban, mint korábban” – állapította meg.
https://hvg.hu/vilag/20260210_szergej-lavrov-oroszorszag-ukrajna-haboru-beketargyalas-egyesult-allamok-donald-trump
Január végén a Bloomberg az orosz gazdasági minisztérium által közzétett hároméves előrejelzésre hivatkozva azt írta, ugyan a védelmi kiadások továbbra is az orosz költségvetés legnagyobb tételeinek számítanak, Vlagyimir Putyinnak jelenleg fontosabb a gazdaság stabilitásának helyreállítása, mint végtelen pénzt önteni az orosz–ukrán háborúba.
Néhány nappal később az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen bejelentette, hogy az Európai Unió huszadik szankciós csomagját terjeszti elő, Oroszország külügyminisztere, Szergej Lavrov pedig arról beszélt, hogy a háború Ukrajnával még hosszú ideig eltarthat.