Az Egyesült Államok óriásbombákkal támadta Iránt a Hormuzi-szorosnál

Trump felülvizsgálhatja az USA és a NATO viszonyát, ugyanis szövetségesei nem küldtek hajókat, amivel segíthetnék a Hormuzi-szoros biztosítását.

  • HVG
  • MTI

Az Egyesült Államok két és fél tonnás óriásbombákat vetett be iráni célpontok ellen a Hormuzi-szoros térségében kedden este. „Irán tengeri rakétái ezeken a helyszíneken kockázatot hordoztak a nemzetközi áruszállításra a szorosban” – írta a közel-keleti térségért is felelős amerikai irányítási törzs a közösségi médiában.

Donald Trump amerikai elnök kedden többször elégedetlenségét fejezte ki a NATO-szövetségesek döntése miatt, akik nem küldtek hadihajókat a hajózási útvonal védelmének megteremtésére.

Trump emiatt felülvizsgálhatja az Egyesült Államok és a NATO viszonyát, és nem zárta ki a kilépést sem.

https://hvg.hu/vilag/20260316_starmer-trump-hormuzi-szoros-elutasitas-hadihajok

Ugyancsak kedden az Egyesült Államok iraki nagykövetsége azonnali távozásra szólított fel minden amerikai állampolgárt Irakból, a megnövekedett terrorveszélyre hivatkozva. Közlésük szerint az Iránhoz közel álló terrorista fegyveres csoport támadásai nyilvános helyeken, például szállodákban jelentősen veszélyeztetik a közbiztonságot.

Kedden lemondott Trump terrorelhárításért felelős vezetője, Joseph Kent, mert úgy érezte, nem tudja jó lelkiismerettel támogatni az Irán elleni háborút. A Reuters szerint Kent lett az első olyan vezető a Trump-adminisztrációban, aki távozik a háború miatt.

https://hvg.hu/360/20260314_trump-iran-haboru-kudarc-olaj-valsag

Nyitóképünkön teherhajók és tartályhajók láthatók Fujairah partjainál, az Északi Emirátusok Hormuz-szorosában, 2026. február 25-én. Forrás: AFP / Giuseppe Cacace

Hozzászólások