A líbiai Állami Olajvállalat (NOC) bejelentette, hogy az Arktik Metagaz nevű orosz tartályhajót, amely három hete legénység nélkül sodródik a Földközi-tengeren cseppfolyósított földgáz rakománnyal a fedélzetén, egy líbiai kikötőbe vontatják – írja a Meduza.
Mint arról korábban beszámoltunk, az orosz árnyékflottához tartozó Arktik Metagaz március első napjaiban kigyulladt a Földközi-tengeren. A hajót valószínűleg egy tengeri drón támadta meg és jó eséllyel ukrán műveletről lehet szó.
A tanker több ezer tonna cseppfolyósított gázt szállít és nem csak a rakomány értéke miatt érdekes a sorsa, hanem azért is, mert a legénység nélkül hányódó hajó veszélyt jelenthet a többi hajóra is.
Miután kiderült, hogy a sérült hajó a szél és a hullámok hatására fokozatosan közeledik a líbiai partok felé – jegyezte meg a NOC –, a vállalat kénytelen volt „haladéktalanul intézkedéseket hozni” a líbiai partokat fenyegető károk és szennyezési kockázatok minimalizálása érdekében.
A mentési műveletet a Mellitah Oil & Gas koordinálja az olasz Eni vállalattal együttműködésben. Olasz tisztviselők becslése szerint a hajó a szél és az áramlatok függvényében négy-hat napon belül elérheti a líbiai partokat.
Arról egyelőre nincsenek hírek, hogy mi történt a hajó legénységével.
https://hvg.hu/vilag/20260312_foldkozi-tenger-orosz-szellemhajo-arctic-metagaz