Kizárta Aleksandar Vucic szerb elnök annak lehetőségét, hogy mandátuma 2027-es lejárta után újabb cikluson át töltse be az államfői pozíciót. Vucic erről a Bloombergnek adott interjúban beszélt.
A korábban Orbán Viktor volt magyar miniszterelnökkel szorosan együttműködő politikusnak a hatályos szerb alkotmány szerint nem is lenne lehetősége újrázni, mivel 2017 után 2022-ben is győzött az elnökválasztáson, így második ciklusát tölti. Ennyit enged a szerb alkotmány.
https://hvg.hu/itthon/20260411_szerbia-alekszandar-vucsics-orban-viktor-valasztas
A lapnak elsősorban külpolitikájáról és a szerb–kínai kapcsolatokról nyilatkozó politikus ugyanakkor arra kérdésre, hogy a miniszterelnöki posztra visszatérne-e, úgy felelt: „ez megtörténhet”, hiszen pártjának, a Szerb Haladó Pártnak szüksége lehet még a vezetésére. Vucic 2014-től 2017-ig volt miniszterelnök.
A Szerbiában az újvidéki tragédia óta ki-kiújuló tömegdemonstrációknak állandó követelése Vucic lemondása, pártja azonban a közvélemény-kutatások szerint legalább 40 százalékos támogatottságot élvez, messze megelőzve a továbbra is bizonytalan, vezető nélküli, egyetemi hallgatók által vezetett mozgalmat – emlékeztetett a lap.
https://hvg.hu/vilag/20260524_szerbia-alekszandar-vucsics-tuntetes-rendorseg-osszecsapas-video
Nyitókép: AFP / Ammar Abd Rabbo