Videó: Evezőkkel estek egymásnak a kínai partiőrök és a Fülöp-szigeteki tengerészek egy zátony miatt

A Second Thomas-zátonyt Kína és a Fülöp-szigetek is saját részének tekinti.

  • HVG

Gumibotokkal és evezőkkel csaptak össze a kínai parti őrség és a Fülöp-szigeteki haditengerészet matrózai – számolt be a BBC. Az ütésváltásra a mindkét ország által a saját területének tekintett Second Thomas-zátony közelében került sor.

Az összecsapásról több videó is készült, ezeken látszik, hogy két kisebb Fülöp-szigeteki gumicsónak és egy kínai motorcsónak, valamint a fedélzetükön tartózkodó néhány matróz volt érintett a konfliktusban. Amikor a hajók egymás közelébe értek, a kínaiak és a Fülöp-szigetekiek elkezdték egymást ütlegelni, az előbbiek gumibotokkal, utóbbiak pedig az evezőkkel felszerelkezve.

https://www.youtube.com/watch?v=X5f2zcY-tgw

A Fülöp-szigetekiek tájékoztatása szerint a kínai parti őrség támadt rájuk, miközben ők épp elhagyták volna a területet. Az ország haditengerészete szerint az egyik matróz fején egy 4 centiméteres nyílt seb keletkezett az összecsapás közben. Kína szerint ugyanakkor a Fülöp-szigeteki csónak többszöri felszólításra sem távozott, majd szándékosan a kínaiaknak ütközött.

https://youtube.com/shorts/xGOOaYKHuZo?si=8e6gpc6VGj_NlIRN

A Dél-kínai-tengeren található, a Fülöp-szigetek partjától mintegy 200, Kínától 1000 kilométerre fekvő Second Thomas-zátony régóta vita tárgyát képezi a két ország között. Rendszeresek a mostanihoz hasonló, kisebb összecsapások: néhány éve az okozott diplomáciai botrányt Kína és a Fülöp-szigetek között, hogy egy kínai hajó vízágyúval támadt egy Fülöp-szigeteki csapatszállítóra.

Nyitókép: New York Post / YouTube

Hozzászólások