Nem tudták kilakoltatni a mocsáros dűlőt lekaszáló gazdát, mert szabadon engedte az állatait

Kutyákkal és tehenekkel védte meg magát a III. kerületi gazda a kilakoltatástól. A férfi szerint jogszerűen él ott, a főváros szerint viszont nincs semmilyen szerződés erről.

  • HVG HVG
Nem tudták kilakoltatni a mocsáros dűlőt lekaszáló gazdát, mert szabadon engedte az állatait

Szerdán kiszállt a fővárosi önkormányzat több munkatársa, végrehajtók és a rendőrség is ahhoz a III. kerületi tanyához, amelynek a gazdája június közepén az Óbudai Mocsárosban négy hektár védett gyepet lekaszált.

A területet az RTL Híradó szerint autóval meg sem lehetett közelíteni, mert valaki követ hordott az útra, ezért gyalog mentek be a tanyához. Amikor odaértek a gazda azt mondta, hogy az összes kutyát elengedi és a marhái is szabadon lesznek és aki vállalja, az menjen be. A módszer bevált, senki sem mert bemenni.

Az ott élő gazda az RTL-nek azt állította, hogy a kilakoltatás jogtalan, van egy érvényes bérleti szerződése. A Fővárosi Önkormányzat szerint ez nem igaz, sem bérleti, sem semmilyen használatra vonatkozó szerződése nincs. A területet évtizedekkel ezelőtt kisajátították, a családnak pedig kártalanításként kiutaltak egy tanácsi lakást. Ennek ellenére továbbra is illegálisan ott élnek és tartják az állataikat – közölte a főváros.

A gazda szerint most is felajánlottak egy bérlakást, de nem férnének el az állatai az erkélyen. A kilakoltatást – mivel nem tudtak bejutni a tanyára –, elhalasztották.

Júniusban jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester, hogy természetkárosítás miatt feljelentést tett a főváros, miután a természetvédelmi terület Óbudai Mocsárosban négy hektár védett gyepet kaszált le egy ott illegálisan gazdálkodó tehenész. A kaszálással vélhetően sok példány is elpusztulhatott a fokozottan védett magyar tarszából, egy különleges, csak a Kárpát-medencében megtalálható ízeltlábú fajból, amelynek természetvédelmi értéke egyedenként 100 ezer forint.

Csúnyán elbánhatott egy különleges rovarral a tehenész, aki több hektár védett gyepet kaszált le Óbudán

Több tízmilliós kárt is okozhatott az a gazdálkodó, aki a főváros szerint illegálisan kaszált le több mint 4 hektár gyepet Óbudán, a Mocsárosdűlőben. Az egyébként védett gyep egy ugrásra képtelen fokozottan védett szöcskefaj otthona.

Két hektár lekaszálása után megpróbálták megállítani a főváros természetvédelmi őrei, de a helyi rendőrök nem intézkedtek ellene. Mire estére sikerült dűlőre vinni a dolgot és leállítani a kaszagépet, az illető – rendőri felügyelet mellett – összesen 4,4 hektárt kaszált le. Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze szerint az első vizsgálatok során nem találtak elpusztult magyar tarszákat a területen, mert a maradványokat addigra felcsipegethették a seregélyek.