Egyre többen érezhetik úgy, hogy a kormány kiszúr velük a keleti vakcinákkal

6 perc

2021.02.18. 05:00

A kormány először szembesül azzal, hogy sokan nem várják, hanem visszautasítják az oltást. Az orosz és kínai vakcinák iránti bizalmatlanság csökkentése nem prioritás. Igaz, a beszerzés célja nem is feltétlenül az volt, hogy fel is használják a milliószámra vásárolt keleti oltóanyagot.

Nem igaz a városi legenda, hogy az orosz vakcinával történő oltásra csak a renitens fővárosban, annak is jobbára csak az ellenzéki vezetésű kerületeiben élők kaptak behívót. Ha most még úgy tűnhet, hogy büntetés a felajánlott Szputnyik oltóanyag, a következő hetekben, amikor megkezdik a beérkezett félmillió adag kínai oltóanyag felhasználását, akár már a kisebbik rossznak is tűnhet az orosz készítmény.

Bár a hivatalos közleményekből sosem egyértelmű, mi mennyi, úgy tudni, hogy az ígéretek szerint márciusban 600 ezer Pfizer-, 500 ezer orosz és negyedmillió adag AstraZeneca-oltóanyag érkezik. Miközben Magyarország közel 20 millió adag vakcina európai uniós szállításának várományosa, ami bőven elegendő a felnőtt lakosság beoltására, Orbán Viktor azt mondja, hogy 3,5 millió embert unión kívüli, vagyis orosz és kínai készítménnyel akarnak óvni a fertőzéstől. Kérdés, lesz-e rá ennyi jelentkező. Igaz, a keleti vakcinabeszerzéstől külpolitikai – és feltehetően anyagi – hasznot remélő kormánykörök szempontjából ez másodlagos.

Infografikán a heti egymillió oltás - így érhetne véget a Covid-rémálom

Laboratóriumi körülmények között május végére elérhető a nyájimmunitás az Európai Unió által Magyarországnak rendelt oltások és az Orbán-kormány által Oroszországból és Kínából beszerzett vakcinák beadásával. Levezettük, hogyan nézne ki ez gyakorlatban.