A "venezuelai többségtől" a magyar ábrándokig: a bizonytalanság kora vár az új Európai Bizottságra
Az EUrologus elemzése bemutatja, milyen politikai változás övezi az új biztosi testület munkájának megkezdését, kicsit más szemszögből is képet adunk arról, hogy kik lesznek/lehetnek a következő biztosi időszak főszereplői és mire számíthat a magyar kormány.
Szerdán délben az Európai Parlament megszavazza az új összetételű Európai Bizottságot, amely az eredeti terveknek megfelelően december 1-jén kezdi meg ötéves mandátumát. Közös védelem, versenyképesség, a zöld átmenet folytatása – ezek a fontos témák közül a legfontosabbak, amelyekre kiemelt hangsúlyt akar feltenni Ursula von der Leyen, a testület régi-új elnöke. Közben súlyosbodó harctéri helyzet Ukrajnában, kereskedelmi háború a feltörekvő Kínával, valószínű kereskedelmi háború a bezárkózó Egyesült Államokkal és a megélhetésükért aggódó európaiak milliói, tízmilliói figyelik, hogy mi folyik Brüsszelben.
A venezuelai többség
A venezuelai többség az érintettek szerint nem létezik. A leginkább érintett tiltakozik a leginkább: az Európai Néppárt szerint ez csak feltételezgetés, kitaláció. A kifejezés röviden az Európai Parlament jobboldali többségét jelenti, ami eddig csak elvileg létezett, most már azonban a gyakorlatban is megjelent. A jobboldali többség fő alkotóeleme az Európai Néppárt, a szövetséghez csatlakozhat az Európai Konzervatívok és Reformerek Szövetsége, a Patrióták Európáért és a Szuverén Nemzetek Európája. Koalíciónak semmiképpen sem lehet őket nevezni, merthogy a Néppárt tulajdonképpen a másik oldallal, az EU-párti szociáldemokratákkal és liberálisokkal áll laza szövetségben. Volt azonban két eset is, amikor a Néppárt úgy vitte keresztül az akaratát, hogy a jobboldali pártok őt támogatták – szemben a baloldallal. Az egyik az volt, amikor nem kötelező erejű állásfoglalásban a jobboldali pártok együttszavazásával az EP elismerte Edmundo Gonzálezt venezuelai elnökként. Ugyanez megismétlődött, amikor González megkapta a gondolatszabadságért járó Szaharov-díjat. Majd néhány napja az erdőirtásról szóló rendelet felvizezése is a “venezuelaiak” együttműködésével történt.
Az Európai Parlamentben azt beszélik, hogy a Néppárt ezt a lehetőséget nem is nagyon titkolja – bár be nem ismeri -, azt hangsúlyozza, hogy ő az EP-ben a meghatározó erő, ha akar, akkor balról, ha akar, akkor pedig jobbról szerez szavazatokat.
Mondhatjuk úgy is, hogy pragmatikusak.