Vámháború, dollár, kötvénypiac – infláció?

7 perc

2025.04.29. 13:27

Ígérem, hogy a hírlevél mai darabjában sem teszek kivételt, és egészen konkrétan mondok olyasmit, amit a kedves olvasó felhasználhat a befektetési döntéseihez. Előbb azonban szakmázunk kicsit. Nem fog fájni, sőt, érdekes lesz, ha mégsem, az egyedül nekem róható fel, nem a témánknak.

Aki ezt olvassa, az úgy általában is olvas újságot, márpedig aki úgy általában olvas újságot, az tudja, hogy Trump vámjai, főleg a Kína elleni vámjai milyen dúlást végeztek eddig a pénzügyi piacokon, és milyen rombolást végeztek a legkülönfélébb gazdasági szereplők jövőbe vetett bizalmában. Ezért ezzel nem is terhelném önöket, mindösszesen a politraumatizált állapot két tünetét, és azok kapcsolatát szeretném kontextusba helyezni. A két tünet a dollár gyengülése és az amerikai államkötvények hozamának egyidejű emelkedése, azaz árfolyamuk csökkenése.

Az, hogy ez a két jelenség egyidejűleg következik be, a mi szakmánkban olyan fejlemény,

mint mikor egy minden addiginál nagyobb hullámokat vető szökőár tönkretesz egy atomerőmű vészüzemmódjához szükséges áramot termelő tartalékgenerátort.

Tehát olyasvalami, ami egészen addig nem szokott előfordulni, amíg aztán egyszer csak Fukusimában elő nem fordult. Félreértés ne essék, ez a jelenség, tehát a deviza és az adott ország kötvénypiacának egyidejű megroggyanása nem önmagában véve ritka, sőt. Kicsi, nyitott, sérülékeny országok esetében ez egy pénzügyi válság lefolyásának vagy egy reálgazdasági sokk beárazásának, kimozgásának normális stációja. Az amerikai dollár és amerikai kötvénypiac esetében azonban ez éppen fordítva szokott történni, mint ahogy a szökőár hullámai sem szokták elérni a tartalék generátorokat.

Egy rendes, tisztességes, becsületes pénzügyi válság, gazdasági lassulás, sokkoló híráramlás esetén a dollár erősödik, az amerikai államkötvények hozama csökken – hiszen az árfolyamuk emelkedik. A mindenféle befektetők kockázati étvágya ilyenkor szintén csökken: eldobálják kockázatos eszközeiket és azt a dollár és az amerikai államkötvények biztonságára cserélik, egymás sarkát taposva. De ha éppen arra számítanak, hogy az akármilyen aktuális válság majd enyhébb amerikai monetáris politikát eredményez (alacsonyabb kamatokat, a kamatpolitikán túli monetáris lazítást, azaz gyengébb dollárt), a kötvényeket akkor is megveszik, hiszen a kötvényekben éppen ilyen körülmények között jön el az aranykor.

Ehhez képest jött a Trump-cunami.