Az ÁSZ kulcsfontosságú megjegyzése és amiről Varga Mihály mélyen hallgat – bőven vannak még kérdőjelek az MNB-alapítványok ügyében
Csak találgatni lehet, hogy védekező üzemmódba kapcsolt vagy kiegyezett a hatalommal Matolcsy György volt MNB-elnök, miután meghazudtolta az ÁSZ büntetőügyet generáló megállapításait.
Közérdekű adatigényléssel fordult a Transparency International a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány és létrehozója, a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságához – tudta meg a HVG Ligeti Miklós jogi igazgatótól.
Az alapítvány ellenőrző szervétől, amelyet Varga Mihály új MNB-elnök a belépésekor azonmód átalakított, főképpen azt szeretné kitudni, hogy tette-e a dolgát, megvizsgálta-e a Pallas Athéné gazdálkodásának észszerűségét és törvényességét, pontosan mikor és mit állapított meg, s arról mikor és kit tájékoztatott. A jegybanki testülettől pedig azt kérdezte: ellenőrizték-e valaha, hogy az alapítvány, illetve 266 milliárd forintból létrehozott jogelődjei szabályosan használták-e fel a rájuk bízott közvagyont.
Vigyáztak a Pallas Athéné Alapítvány pénzének a forgatói arra, hogy papíron hízzon a vagyon. De mindig megtalálták a módját, hogyan hozzák helyzetbe az MNB elnökének kedvezményezettjeit.
A kíváncsiskodást a TI azzal indokolta, hogy az Állami Számvevőszék minap lezárult vizsgálatai nyomán az alapítvány „súlyos vagyonvesztése közismert, a több százmilliárd forintot kitevő vagyoncsökkenés miatt a nyomozó hatóság hűtlen kezelés gyanújával indított büntetőeljárást”.
A következő hetek-hónapok bizonyára arról szólnak majd, hogy milyen szintig ér el a felelőskeresési cunami, s maga alá temeti-e Matolcsy Györgyöt és azokat – köztük a fiát és annak üzlettársait –, akik hasznot húzhattak a Pallas Athéné alapítványok „sajátos” vagyonkezeléséből. Közben a vezető kormánypárt és a kormány lerázná magáról a politikai felelősséget.
A napokig hallgató Matolcsy György hétfőn azIndexen magabiztosan nyilatkozott arról, hogy az ÁSZ megállapításai „iratellenesek”, és nem felelnek meg a tényeknek. Kifogásolta, hogy a számvevők nem vették figyelembe a még az ő fennhatósága alatt álló alapítványi káderek ellenérveit. Szerinte a vagyon megvan, és érthetetlen szakmaiatlanságra vall, hogy az ÁSZ a lengyel GTC tőzsdei ingatlancég értékét az ingadozó részvényárfolyamból, és nem a „valós piaci értékből” vezette le. Kétségbe vonta saját korábbi fegyverhordozója és alelnöke, Windisch László ÁSZ-elnök hitelességét is, mondván: hamisan tulajdonítják neki azt a tavalyi beismerést, hogy az alapítvány és vagyonkezelője, az Optima Zrt. külső segítség nélkül aligha képes fenntartani a fizetőképességét.
Bármilyen súlyosak is azok az állítások, amelyek szerint részben elsíbolták az alapítványi vagyonkezelőre bízott félezer milliárd forintot, Ligeti szerint az ÁSZ, amely érdekes módon korábban mindent rendben talált, most is csak a felszínt kapargatja.
Magyarország 22 ország közül a 22. helyen áll abban a rangsorban, amelyet az alapján állítottak össze, hogy mennyire elégedettek a lakosok az egészségüggyel.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.