Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Évtizedek óta nem látott piaci bizonytalanságot hozott az új amerikai elnök kiszámíthatatlan gazdaságpolitikája, amit az elnök csak megfejelt azzal, hogy a szabadkereskedelmet felrúgva vámokat jelentett be a világ legtöbb országával szemben. Az Európában is beinduló fegyverkezési boom azonban komoly lehetőségeket is nyithat a pénzcsinálásra. A várakozásokról és a befektetési lehetőségekről piaci szereplőket kérdeztünk.
1. Tektonikus változásokat hozott 2025 első két hónapja a globális rendszerben, legyen szó az orosz–ukrán háború alakulásáról, a transzatlanti szövetségi rendszer jövőjéről vagy az USA protekcionista kereskedelempolitikai lépéseiről. Az események követhetetlenek, csapongó, akár órákon belül egymásnak ellentmondó bejelentéseket, híreket látunk. Egyelőre nem rajzolódik ki egy koherens kép az új amerikai adminisztráció gazdaságpolitikai, kereskedelempolitikai és geopolitikai elképzeléseivel kapcsolatban. A rég nem tapasztalt bizonytalanság első negatív jelei már a beérkező új makrogazdasági adatokban is megfigyelhetők, ráadásul nemcsak a vállalati szektor, de az elemzők, egyéb piaci szereplők és a jegybankok is sötétben tapogatóznak.
Piaci szempontból a legnagyobb kihívást a kiszámíthatatlanság jelenti: nincs olyan szereplő, aki jelenleg képes lenne ezen változások makrogazdasági hatásait számszerűsíteni. Ez azt is jelenti, hogy a beérkező új információk, adatok függvényében akár rövid időn belül is jelentősen módosulhatnak a piaci várakozások. A megnövekedett volatilitás még hosszabb ideig velünk maradhat, a bizonytalanságot egy végső formát öntő amerikai kereskedelempolitika vagy az ukrán háború megnyugtató lezárása tudná mérsékelni.
2. A ReArm Europe névre keresztelt, a védelmi kiadásokat növelő EU-s tervezet valószínűleg pozitívan hat a régió növekedési kilátásaira. Ezt nagyban támogatja a német védelmi és infrastrukturális kiadások tervezett megemelése. Mindezek elfogadása és véglegesítése még nem történt meg, de várakozásunk szerint a tervek jelentős részben megvalósulnak. Innen egy kicsit hátrébb lépve és az összképet szemlélve az látszik, hogy az EU – a Trump-adminisztráció gazdasági és geopolitikai lépései miatt – erős válaszkényszerben van. Az európai bizalmi indexek ezt egyelőre emelkedéssel igazolják vissza, ami a reálgazdaságra önmagában is pozitívan hathat.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.