Schmidt Mária szerint 1956-ban nem lehetett realistának lenni, mert az a biztos pusztuláshoz, az önfeladáshoz vezetett volna. Hangoztatta, a magyarok szabadság nélkül nem tudnak élni, és a történelemben akárhányszor is fosztották meg attól, előbb-utóbb mindig visszaszerezte.
A most átadott - bazaltkockákból álló, hatalmas kőtömböt formázó - Hargita téri emlékműnél koszorút helyeztek el a kormányzat, a főváros, a helyi önkormányzat képviselői, és az 56-os szervezetek.

MTI / Földi Imre