Felülvizsgálatra vár az önkéntes nyugdíjpénztárak szabályozása
Az önkéntes nyugdíjpénztári szféra szabályozásának felülvizsgálatára és a nyugdíjreform áttekintésére 2004 második félévében sort kell keríteni a szektor átláthatóságának javítása, az adminisztrációs terhek csökkenése és a befektetési szabályok módosítása érdekében.
Az Európai Unió stratégiája a társadalom folyamatos és tartós elöregedésével kapcsolatosan három alapvető megállapításon alapul. Az első, hogy fő célként meg kell akadályozni az időskori elszegényedést, ami a foglalkoztatottak arányának növelését is jelenti. Ugyanakkor az EU-ban ez semmiképpen sem jelenti a fiatalok terheinek növelését – a megnövekedett járulékfizetés ugyanis erősen rontaná a versenyképességet –, hanem az aktívan, munkában eltöltött évek számát növeli. Magyarországon e tekintetben igen rossz a helyzet, ugyanis a szabályozás lehetővé teszi, hogy bárki minimális, 20 éves munkaviszony után nyugdíjba vonuljon, majd azt követően nyugdíjasként, járulékfizetés nélkül ugyanazon a munkahelyen folytassa pályafutását.
Ugyanakkor Magyarországon drámaian rossz a foglalkoztatottsági arány: a munkaképes korúak mindössze 52 százaléka dolgozik hivatalosan. Az a magyarázat, hogy az aktív, dolgozó lakosság óvatos becslések szerint is 10 százaléka kimarad a rendszerből, azaz semmiféle járulékot nem fizet.
Az EU második alapelve, hogy biztosítsa a nyugdíjasok életszínvonalának megtartását oly módon, hogy az átlagnyugdíjak összege legalább az átlagjövedelem 60 százalékával legyen azonos. Az átlagjövedelem 50 százalékánál alacsonyabb nyugdíj már a szegélység kockázatát hordozza – mutat rá az EU-ajánlás. Magyarországon a cél ma a 60 százalékos határ elérése, ugyanakkor az EU-átlag 65-70 százalék, de van olyan ország is, ahol az átlagbér 75 százaléka az átlagos nyugdíj nagysága.
A harmadik alapelv a szolidaritás alapelve. Az EU-ban is általános, hogy a férfiak és a nők átlagjövedelme közötti különbség a nyugdíjak esetében tovább növekszik. Ausztriában például átlagosan 11 százalékkal keresnek többet a férfiak, nyugdíjuk viszont csaknem 30 százalékkal magasabb, mint a nőké. E tendencián pedig változtatni kell. (MTI)