Magyar diák segíti a NASA Mars-kutatását

1 perc

2004.01.15. 15:21

Turczi Dávid tizenhat éves gimnazista február elején indul Kaliforniába, a NASA központjába, hogy bekapcsolódjon a Marsot kutató Spirit űrszonda földi vezérlésébe.

A budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnázium több mint tíz éve működő Supernova csillagászati szakköre nemzetközi hírre tett szert: diákjai már másodszor nyertek Mars-pályázatot, és ezzel lehetőséget kaptak arra, hogy a helyszínen, a NASA űrkutatási központjában bekapcsolódjanak a bolygókutató űrszondákat irányító csoport munkájába.

A nemzetközi Red Rover Goes to Mars néven kiírt diákpályázat újabb fordulójának nyertesei között van Turczi Dávid is, a Supernova csillagászati szakkör egyik legrégebbi tagja, aki február első hetében utazhat az amerikai űrközpontba. A küldetésirányító csoport munkatársaként, egy hétig vesz részt a Spirit űrszonda irányításában. "Ezt győztes pályamunkájának köszönheti, amiben egy Mars-jármű egy napi kutatási feladatait állította össze, figyelembe véve a tudományos program, a műszerek, a geológia és a biztonság szempontjait." - mondta el a hvg.hu-nak Sík András, a csillagászati szakkör vezetője.

A pályázat hazai fordulójának lebonyolítását a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) végezte. A legjobbaknak ítélt pályamunkák továbbjutottak a nemzetközi fordulóba, ahol több mint ötszáz jelentkező közül 62 diák került a döntőbe. Közülük telefonbeszélgetések során választották ki azt a tizenhat diákot, akik részt vehetnek a küldetésben - hangsúlyozta Sík. Szerinte Turczi Dávid azért lehet a nyertesek között, mert a Mars jármű útjának kiválasztásakor három alternatív tervet is kidolgozott, ráadásul geológiai szempontok alapján választotta ki a kőzet-célpontokat.

A pályázat kihirdetése óta a NASA a világhálón keresztül készíti fel a tizenhat győztest. A továbbképzés kiterjed többek között a kozmikus anyagok vizsgálatára, geológiai ismeretekre, és a digitális képfeldolgozásra.

Két éve, a diákpályázat első fordulójának két magyar nyertese is volt. Több mint tízezer jelentkezőből választották ki azt a kilenc diákot, akik közé Bodó Zsófia és Gaál Bernadett is bekerült. Feladatuk az volt, hogy kiválasszák azokat a területeket, amelyekről a vörös bolygó körül keringő Mars Global Surveyor űrszonda nagyfelbontású felvételeket készíthet. Ugyanakkor az ő javaslataikat is figyelembe vették a Mars Exploration Rover-ek, az űrszondák leszállóhelyeinek meghatározása során.