A Fitch és a Moody’s még nem minősítik le a magyar adósságot
A Fitch Ratings leminősítene, ha az új pénzügyminiszternek sem sikerül enyhítenie a hiányon, a Moody’s bonyolultnak látja a helyzetet.
A cég szerint a hiány finanszírozásának összetétele is kedvezőtlen. A nettó működőtőke beáramlása csökken, így az adósságot szinte kizárólag a „forró tőke”, a külföldi portfolió-befektetők finanszírozzák, akiknek "hangulata gyorsan tud változni, ahogy annak tanúi vagyunk" – mondta az MTI-nek Ed Parker, a Fitch Közép- és Kelet Európáért felelős igazgatója.
A közszféra béremelései kedvezőtlenül érintették a versenyképességet, növekszik az infláció és a fogyasztás. A Fitch amiatt is aggódik, hogy mennyire egységes a magyar pénzügyi vezetés az ERM-II-hez (az egységes európai árfolyamrendszerhez) való csatlakozás időpontját illetően. A hitelminősítő cég továbbra is azzal számol, hogy Magyarország nem sokkal a májusi uniós csatlakozás után belép az ERM-II.-be is.
A negatív kilátás július óta van érvényben, ami "nem olyan hosszú idő"; egy-egy kilátásmódosítás után általában két év alatt dől el az adott besorolás sorsa. Ha az új pénzügyminiszternek sem sikerül javítania a költségvetés helyzetén, az "nagyban megnövelné az esélyét egy rövid időn belüli lehetséges leminősítésnek" - fogalmazott a Fitch illetékes igazgatója.
Jonathan Schiffer, a Moody’s térségünkkel foglalkozó New York-i igazgatója kevésbé borúlátó. Tisztában vagyunk azzal, hogy a költségvetés hiánya nagyobb, mint amire számítottunk és nehéz lesz a hiányt a megcélzott mértékre csökkenteni - mondta a hvg.hu-nak. Az ikerdeficit (a költségvetési és a folyó fizetési mérleg hiánya), az emelkedő infláció, valamint a költségvetési és a monetáris politika viszonya bonyolult helyzetet teremtett. A folyamatok az utóbbi három évben nem alakultak biztatóan, de a hitelminősítők - a portfolióbefektetőkkel ellentétben - hosszabb, három-öt éves távlatban szemlélik az ország fizetőképességét, ezért néhány kedvezőtlen adattól nem esnek kétségbe – mondta Schiffer.