Az orosz hadsereg és a kiskatonák kálváriája

1 perc

2004.03.24. 13:08

Szergej álma, hogy séf legyen, ám attól fél, terveit megakasztja a hadsereg behívó levele - ez többmillió orosz fiatalember rémálma, annak ellenére, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök ígéretet tett a változásokra.

„Miért kell két évet elpazarolnom az életemből?” - teszi fel a kérdést Szergej, rámutatva: még a seregből szerencsésen visszatérők sem biztos, hogy a kétéves kiképzést megússzák maradandó egészségkárosodás nélkül.

Zajos választási győzelmét követően Putyin a 2008-as évet jelölte meg az orosz haderőreform befejezésére. Szakértők kételkednek Putyin terveinek megvalósításában a sorkatonai szolgálat egy évre történő csökkentéséről, a hivatásos seregek fizetésének emeléséről és a rosszul finanszírozott és irányított haderő modernizálásáról. Közben Oroszországban évente több százan vesztik életüket, lesznek öngyilkosok a kegyetlen bánásmód és a honvágy miatt.

Idén év elején Ivanov bejelentette a haderőreform befejeződését, ám elemzők szerint az orosz kormány ezzel csak a szőnyeg alá szerette volna söpörni a kérdést. Pavel Felgenhauer független katonai elemző szerint „lehetetlen toldozással-foldozással a szovjet seregek tetemeiből új formába önteni az orosz haderőket. Nincs meg rá az anyagi fedezet.”

Az olyan balesetek, mint a 2000-ben bekövetkezett nukleáris meghajtású Kurszk tengeralattjáró katasztrófája, vagy a harci helikopterek sorozatos balesetei kínos helyzetekbe hozzák a hadsereg vezetését. A múlt hónapban Putyin elnök részt vett az utóbbi húsz év legnagyobb katonai gyakorlatán, „csak azért”, hogy lássa, hogyan hibázzák el egy rakéta kilövését.

A legtöbb fiatal szerint a kötelező sorkatonai szolgálat a hidegháborús évek egyik hasztalan nyúlványa. A fiatalok utálják, hogy két ifjú évüket kell feleslegesen elfecsérelniük, és ennyivel később kezdhetik meg karrierjük építését.

Lehetőség van ugyan a bevonulás elhalasztására, ha az ember egyetemre megy, de mivel 27 éves korig be kell vonulni, ez csupán átmeneti vigaszt nyújt. A Katonák Édesanyjai szervezet szerint a bevonulás elkerülésére jelenthet megoldást, ha valaki rendőri kötelékbe áll, vagy a besorozás alól mentesítő betegségekről mutat fel igazolást.

Alternatívaként idén megjelent a hazánkban is ismert polgári szolgálat intézménye, melynek keretein belül a sorkatonai szolgálatot elutasító fiatal kórházakban, öregek otthonában vagy más hasonló szociális intézményben teljesíti szolgálatát - négy éven keresztül. Ez a lehetőség azonban a nehézkes bürokrácia miatt egyelőre igencsak körülményes.