Miért függesztette fel Trump a vámokat – maga döntött, vagy egy tévéinterjú térítette jobb belátásra?
Itt az amerikai birodalom vége. Trump vámjai az újkori történelem legnagyobb gazdaságpolitikai hibáját jelentik. Amit Amerika csinál, az öngyilkosság. Az EU félénk, Kína dühös, Trump pedig szadista hajlamait éli ki és gúnyolódik. Az amerikai elnök vámháborúja a világsajtó fókuszában. Lapszemle.
Conversation
Az idők szavának minősíti Michal Ovadek, a University College London tanára, hogy Magyarország felmondja tagságát a Nemzetközi Büntetőbíróságnál (ICC). Ovadek emlékeztet arra: a hidegháború után a fő törekvés az volt a nyugati külpolitikában, hogy intézmények létesítésével őrizzék meg a globális liberális közmegegyezést.
Ezért jött létre elsősorban a WTO és az ICC. Utóbbit főleg az európai országok támogatták, mivel rendelkezésükre álltak a nürnbergi tárgyalások során szerzett tapasztalatok. Ez Magyarországra is vonatkozott. Ám az semmiképpen sem meglepő, hogy a kleptokrata, tekintélyelvű Fidesz-kormány most veszi a kalapját. Az Orbán-kormány következetesen a trójai ló szerepét tölti be az EU-ban, olyan tekintélyuralmi államok képviseletében, mint Oroszország, Kína és Szerbia.
Csakhogy nem alakul kedvezően a környezet a nemzetközi jogi intézmények számára. Páriák lesznek olyan országokból, amelyek a közös normák híveinek számítottak. A legékesebb példa: Moszkva. De még ennél is fontosabb, hogy az USA fokozatosan átlép a szabályokon.
Ezért az Unión belül egyre kevesebb kormány támogatja az ICC-t és az eddigi nemzetközi rendet. Utóbbira nézve a magyar kilépés újabb csapást jelent, és nem lehet tudni, a többiek mennyire tartanak ki a meggyőződésük mellett.
Hogy Magyarország nem tartóztatta le Netanjahut, az olyan államokkal helyezte egy sorba, amelyek kitüntetésnek tekintik, hogy nem tesznek eleget a nemzetközi jognak. A normák hatékony érvényesítése nem lehetséges az államok széles körű szövetségének állandó és hiteles támogatása nélkül. A Nemzetközi Büntetőbíróság egyre inkább híján van mind a kettőnek.