Kiváló minősítéseket kapott a magyar fontkötvény

2 perc

2004.04.27. 12:19

A magyar szuverén devizaadósi besorolással egyező, "A" mínusz befektetői osztályzatot adott a hétfőn kibocsátott 500 millió fontos, tíz éves futamú magyar sterlingkötvényre a Standard and Poor's (S&P) és a Fitch hitelminősítő is.

A S&P keddi londoni közleménye szerint a besorolás tükrözi a magyar kormány folyamatos elkötelezettségét a szerkezeti reformok és a piac vezérelte gazdaságpolitika mellett, amely az elmúlt években hozzájárult a magyar gazdaság "igen jelentős mértékű fejlődéséhez és alapjainak kiszélesítéséhez".



A hitelminősítő szerint a besorolás figyelembe veszi emellett a mérsékelt, jóllehet növekvő külső eladósodottságot, és a jó külső likviditási rátákat. Az elemzés szerint az adóssággeneráló külső finanszírozás növekszik az alacsony működőtőke-beáramlás és a 2003-ra jellemző, mélyülő folyómérleg-hiány miatt. A központi tartalékok azonban a bruttó külső hiteligény és a rövid lejáratú adósságállomány 80, illetve 200 százalékát fedezik a középtávú előrejelzések szerint, ami jól illeszkedik az "A" kategóriába sorolt szuverén adósságkibocsátók jellemző középértékéhez.



A magyar fontkötvény kibocsátásnak szervezői az előző napi árazás után közölték, hogy a kötvény szelvénye 5,5 százalék, kibocsátási és másodforgalmazási ára egyaránt 99,309 százalék, hozamfelára 0,53 százalékpont a hasonló, 2014-es lejáratú, 5 százalékos kamatozású brit államkötvény felett.



Az S&P szerint Magyarország még 2009-ben az euróövezet tagja lehet és a hitelminősítő stabil kilátással tartja nyilván a magyar szuverén adósbesorolást. A legnagyobb európai hitelminősítő, a londoni Fitch Ratings viszont a múlt héten közölte, hogy az ikerdeficittel kapcsolatban változatlanul fennálló aggályai miatt - a javuló makrokörnyezet ellenére - egyelőre indokoltnak látja a tavaly nyár óta érvényes negatív kilátás fenntartását a magyar besoroláson.



Kedd este a Fitch Ratings is az ország szuverén beosorlásával azonos, "A mínusz" osztályzatot adott a fontkötvényre, ugyancsak az országbesorolással azonos negatív kilátással. A Fitch elemzői megjegyezték, hogy Magyarország gazdasága és hitelképessége továbbra is erős, és ezt támogatja az EU-csatlakozás és a jó GDP-növekedési kilátás. Hangsúlyozták, hogy az export gyorsabban nő az importnál, de szerintük így is csak fokozatosan csökkenhet a folyómérleg hiánya, amely tavaly a GDP 8,2 százaléka volt a külföldi cégek újra befektetett profitjával együtt.



A Fitch a nagy nemzetközi hitelminősítők közül egyedüliként tart érvényben leminősítést valószínűsítő negatív kilátást a nála is "A" mínusz szintű magyar adósságra. (MTI)