Beperelhetik a brit kormányt a kelet-európai menedékkérők
Megítélte a kormány elleni perindítási jogot a londoni felsőbíróság kedden annak a több ezer kelet-európai menedékkérőnek az ügyében, akiktől a brit kormány meg akarja vonni a nekik eddig nyújtott szociális támogatást, köztük az elszállásolást, azzal az indokkal, hogy hazájuk szombat óta az Európai Unió tagja.
A bíróságnak első jogi aktusként - az angol-walesi eljárásjog szerint - arról kellett döntenie, hogy egyáltalán indítható-e per az ügyben. Az eljáró bíró kedden úgy döntött, hogy a kormány álláspontjának "méltánytalan mivolta" indokolja a jogi fellépést.
Az EU-bővítés előestéjén a brit belügyminisztérium közölte, hogy a menedékkérők azonnali kilakoltatással számolhatnak központilag fizetett, bérelt szállásaikról. Több brit emberi jogi szervezet erőteljes fellépésére azonban a tárca az utolsó pillanatban meghátrált, és utasította a szállásadókat, hogy egyelőre ne tegyék utcára a náluk elszállásolt menedékkérőket, amíg azok ügyét "eseti alapon" meg nem vizsgálja.
Az emberi jogi szervezetek azonban e bizonytalan kimenetelű és idejű vizsgálat helyett a támogatás tartós fennmaradását akarják megítéltetni a bírósággal. Keresetük szerint a kelet-európai menedékkérők kilakoltatása és ellátás nélkül hagyása valójában legalább 10-12 ezer embert tenne egy csapásra hajléktalanná, mivel az érintettek zöme családjával érkezett Nagy-Britanniába.
A szervezetek szerint elfogadhatatlan a BM azon érvelése, hogy szombat óta az érintettek is eltarthatják magukat az új tagállamok előtt megnyitott brit munkaerőpiacon, mert amíg menedékjog-kérelmük elbírálás alatt állt, a brit törvények kifejezetten tiltották munkavállalásukat.
Az ügyben érintett menedékkérők zömmel a hazájukban elszenvedett megkülönböztetésre hivatkozva kértek menedékjogot Nagy-Britanniában, de ügyük még nem jutott keresztül a brit belügyminisztérium bevándorlási hivatalainak elbírálási útvesztőin. Most már azonban nem is fog, mivel a brit hatóságok a vonatkozó törvények alapján más EU-tagállamok polgáraitól nem fogadnak el menedékjogra vonatkozó kérelmeket
A brit precedensjogra épülő eljárás próbaperként indult egyetlen szlovák menedékjogkérő nevében. Az illető, egy szakképzett kőműves - feleségével és három gyermekével - hat éve él Nagy-Britanniában, de ügye még nem jutott el a végső elbírálásig. A belügyminisztérium azonban április elején, hivatalos levélben alig három hetet adott neki szállása elhagyására és önmaga, valamint családja önálló ellátásának megszervezésére. (MTI)