Orbánék 15 év után ki akarták iktatni a csalásfaktort a nemzeti konzultációkból, de aztán rájöttek, hogy jobb, ha marad
Semmiségnek tűnik, de óriási politikai baklövést jelez az, ahogyan online is kitölthetővé tették a Voks 2025 nevű kormányzati szavazást. Pedig tizenöt év nemzeti konzultációinak sorában ez lett volna az első, amibe nem építik be eleve a csalás lehetőségét. Ennek csak önös politikai oka lehetett, de egy másik önös politikai érdek még erősebbnek bizonyult.
Apróságnak, sőt a korábbi gyakorlat alapján magától értetődőnek is tűnik, hogy a kormány lehetővé tette a Voks 2025 néven zajló, véleménynyilvánító szavazásnak átcímkézett nemzeti konzultációja online kitöltését. Valójában a lépés több, mint meglepő. Sőt duplán meglepő, mivel akit meglepett az, hogy a kormányzat ezt a mostani politikai akciót azzal is reklámozta, hogy az eredmény – szó szerint – „csalhatatlan” lesz, az legalább annyira meglepődött, amikor mindezt zárójelbe tette az a bejelentés, hogy elindult a visszaéléseket megengedő új, online kitöltőfelület is.
Nem csalás, nem ámítás?
Az Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló, egyetlen eldöntendő kérdésre választ váró – támogatja- vagy nem – Voks 2025 szavazás hivatalosan véleménynyilvánító szavazás. Valójában azonban csak egy újabb nemzeti konzultáció és mint ilyen, több szempontból is mérföldkő.
Persze nem azért, mintha a korábbi hasonló politikai akciókkal szemben ennek lenne bármilyen közjogi jelentősége vagy jogi kötőereje a magyar kormányra, pláne nem az Európai Unióra vagy az Európai Bizottságra nézve, mert ezúttal sincs. Azért sem, mert a „véleménynyilvánító szavazás” egy nem létező jogi kategória, így hatása sem lehet.
Innovációnak és a nemzeti konzultációk 15 éves történetében mérföldkőnek számított viszont az, ahogy ezúttal a kormányzat a csalás és a visszaélések kiküszöbölésére törekedett. Az eredeti tervek szerint ugyanis a Voks 2025 szavazólapot csak papír alapon lehetett kitölteni, visszaküldve a postai úton, névre szólóan kapott ívet.
Persze ez volt eddig a gyakorlat a korábbi, sok kérdéses nemzeti konzultációknál is. Csakhogy most a szavazólapot speciális papírra nyomták, a papírpénzeknél is alkalmazott biztonsági elemmel látták el, amely csak UV-fényben látható színes szálakat, papírrostokat jelent, és azt is ígérték, hogy
a visszaérkező szavazólapokat egyenként ellenőrzik UV-lámpa alatt, sőt közjegyző jelenlétében összesítik a szavazatokat, majd hitelesítik a végeredményt is.

Meglepő volt a kormányzat törekvése arra, hogy ezúttal igyekezzenek meggátolni a csalásokat. Eddig ugyanis semmilyen hasonló, hamisítás, sokszorítás elleni védelmet nem tartalmaztak a nemzeti konzultációs ívek, és soha fel sem vetődött a válaszok összesítésének független, akár közjegyző, akár más külső ellenőrzés melletti igazolása.