Félénk kisfiúból lett Afrika forradalmár ikonja, aki régiós hatalmat épít

Burkina Faso három éve, 34 évesen puccsal hatalomra jutott katonai vezetője, Ibrahim Traoré a kontinens új antiimperialista mozgalmának arcává vált.

Félénk kisfiúból lett Afrika forradalmár ikonja, aki régiós hatalmat épít

Négy évtizeddel ezelőtt Burkina Fasóból egy 34 éves százados az ENSZ Közgyűlése előtt új világrend kialakítását sürgette. Fiatal afrikaiak áhítattal hallgatták a beszédet, sokan új forradalmi ikon születését látták benne, a szónokot Afrika Che Guevarájának nevezték. Odahaza az előző évben, 1983-ban puccsal hatalomra jutott Thomas Sankara meghirdette a nemzeti önfenntartás programját, Felső-Voltáról Burkina Fasóra (jelentése: becsületes emberek földje) átnevezett hazáját a harmadik világ élharcosának titulálta. Három évvel később katonatársai meggyilkolták, de a szelleme tovább élt, sőt feltámadt.

Burkina Faso, Tanzánia, Trinidad: Mi történik azokban az országokban, amik ugyanannyira korruptak, mint Magyarország?

Az EU és néhány kelet-európai állam már lehagyta Magyarországot a korrupcióérzékelési listán, úgyhogy a világ igencsak távoli részeit kell megnéznünk, ha olyan helyeket keresünk, amelyek ugyanannyi pontot szereztek, mint mi. Megtettük.

A 2022-ben államcsínnyel hatalomra került, most 37 éves Ibrahim Traoré mintha Sankara reinkarnációja lenne, ugyancsak

az autarkia érdekében szakított a volt gyarmattartó Franciaországgal,

és harcot hirdetett – mint fogalmazott – a neokolonializmus „karmai” ellen. Ahogy példaképe egykor, Traoré most az újabb fiatal afrikai nemzedékek reménysugarává vált.