Négy évtizeddel ezelőtt Burkina Fasóból egy 34 éves százados az ENSZ Közgyűlése előtt új világrend kialakítását sürgette. Fiatal afrikaiak áhítattal hallgatták a beszédet, sokan új forradalmi ikon születését látták benne, a szónokot Afrika Che Guevarájának nevezték. Odahaza az előző évben, 1983-ban puccsal hatalomra jutott Thomas Sankara meghirdette a nemzeti önfenntartás programját, Felső-Voltáról Burkina Fasóra (jelentése: becsületes emberek földje) átnevezett hazáját a harmadik világ élharcosának titulálta. Három évvel később katonatársai meggyilkolták, de a szelleme tovább élt, sőt feltámadt.
Az EU és néhány kelet-európai állam már lehagyta Magyarországot a korrupcióérzékelési listán, úgyhogy a világ igencsak távoli részeit kell megnéznünk, ha olyan helyeket keresünk, amelyek ugyanannyi pontot szereztek, mint mi. Megtettük.
A 2022-ben államcsínnyel hatalomra került, most 37 éves Ibrahim Traoré mintha Sankara reinkarnációja lenne, ugyancsak
az autarkia érdekében szakított a volt gyarmattartó Franciaországgal,
és harcot hirdetett – mint fogalmazott – a neokolonializmus „karmai” ellen. Ahogy példaképe egykor, Traoré most az újabb fiatal afrikai nemzedékek reménysugarává vált.
A Tisza jelöltje 42 százalékot, míg a körzetet 2022-ben megnyerő Hadházy Ákos 18 százalékot kapna Zuglóban a 21 Kutatóközpont mérése alapján. A felmérést készítő intézetet vezető Róna Dániel szerint csak az a biztos, hogy a Fidesznek aligha osztanak lapot. A HVG azt is kiderítette, kit indít a kormánypárt.