A Nobel-békedíjas Ebadi a Világbankot bírálja

1 perc

2004.06.24. 14:34

A Világbank nem tiszteli eléggé az emberi jogokat, és egyre kevésbé törődik a globális elszegényedéssel – nyilatkozta a közelmúltban a 2003-ban Nobel-békedíjjal kitüntetett iráni emberjogi aktivista, Sirin Ebadi a Gulf News-nak.

A nemzetközi intézmény 2003-ban 18,5 milliárd dollárnyi segélyt nyújtott a Föld államainak, a kutatónő szerint azonban jobban meg kéne válogatni a segélyezés tárgyait. Ebadi nem nyújtana segélyeket az antidemokratikus, illetve diktatórikus államoknak, mert - mint mondta - az erejük teljében levő diktátoroknak kölcsönadni olyan, mintha személyesen börtönöznénk be állampolgáraikat.

Az elmúlt évtizedben a Világbank többtucat olyan államnak ajánlott fel kölcsönöket, amelyek többrendben is megsértették az alapvető emberi jogokat. A bank képviselői azon a véleményen vannak, hogy az antidemokratikus országoknak adott kölcsönök a demokrácia felé terelhetik azokat.

Ebadi szerint azonban rengeteg olyan nyomorban élő állam van a Földön, ahol ez a pénz sokkal többet tudna segíteni. A Világbanknak ellenőrizni kellene, hogy a kölcsönt felvevő országban megvannak e az alapvető emberi és gazdasági szabadságjogok, és ezek hiányában el kellene utasítani a kérelmet.

Sirin Ebadi az első női bírók egyikeként kezdte pályafutását Iránban, és életét a nők és gyermekek jogainak védelmezésére tette fel.