Bence: „A miniszterelnök felelőtlenül viselkedett”
A belpolitikai válság nyomán a hvg.hu megkereste Bence Györgyöt, az ELTE bölcsészkarának tanszékvezető egyetemi tanárát, hogyan értékeli a drámaira fordult eseményeket. Szerinte nagy a valószínűsége az idő előtti választások kiírásának, de ez egyáltalán nem kedvezne a koalíciós pártoknak.
Bence György: Politikai filozófusként örülök. Most kiderült, hogy a politika nem történelem, nem filozófia, nem közgazdaság csupán. Komoly helyzetekben nagyon sok múlik azon, hogy néhány politikus miképpen dönt, mennyire áll a helyzet magaslatán. Állampolgárként azonban nem örülök, mert a kialakult helyzetben politikusaink felelőtlenül viselkedtek, mindenek előtt a miniszterelnök, aki lényegében azt mondta saját pártjának is, hogy vagy személyes hűséget esküsztök nekem, vagy utánam az özönvíz.
Hogyan alakult ki ez a helyzet?
Az SZDSZ és a miniszterelnök közötti politikai játszmában mindkét fél úgy lépett, hogy ebből már nehezen tudnak kimászni egy következő lépéssel. Medgyessy most már aligha szívhatja vissza lemondását, politikai bázisát végkép elvesztette, az MSZP politikusai is gyakorlatilag leírták. Az SZDSZ pedig még egyszer nem játszhatja el azt, amit akkor, amikor kiderült a miniszterelnök hírszerzői múltja. Újabb látványos meghátrálása politikai öngyilkossággal érne fel.
Mi várható?
Az idő már túl kevés ahhoz, hogy a parlamentet össze lehessen hívni jövő csütörtökig, és konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal meg lehessen választani egy utódot. Ezért a döntés valószínűleg Mádl Ferenc kezében lesz, aki az alkotmány szerint megbízza a lehetséges miniszterelnök-jelöltet a kormányalakítással. Elképzelhető, hogy miután a koalíciós pártok alkalmatlansága a kormányzásra bebizonyosodott, a Fidesz elnökét bízza meg kormányalakítással, aki viszont legfeljebb kisebbségi kormányt alakíthatna. Ezért nagy a valószínűsége az idő előtti választások kiírásának. Ennek kimenetele pedig - a jelenlegi közvélemény-kutatások alapján - semmiképpen sem kedvező a koalíciós partnerek számára, mindamellett az SZDSZ gondolkodhat úgy, hogy most megmutatta az önállóságát, és kis pártként komoly esélyei lehetnek.
Most olyan fejlemények várhatók, amit sem Medgyessy, sem az SZDSZ nem akarhattak. Kicsit késő már, de mégis, mit kellett volna tenniük?
Például a két koalíciós partnernek, Medgyessyvel egyeztetve, le kellett volna ülnie, és megállapodni a konstruktív bizalmatlansági indítvány előterjesztéséről, illetve az utód személyéről. Nem ez történt, Medgyessy valószínűleg megsértődött. Ezt pedig egy politikus sohasem engedheti meg magának. Tanulság: politikust kell választani politikusnak.