Bor Zsolt fizikus kapta az idei Bolyai-díjat
Bor Zsoltot jutalmazta a kétévente kiosztott Bolyai-díjjal az idén az elismerést odaítélő alapítványi kuratórium.
"Munkatársaimmal és tanítványaimmal osztozom a dicsőségben" - jelentette ki Bor Zsolt Széchenyi-díjas lézerfizikus, a Szegedi Egyetem optikai és kvantummechanikai tanszékének vezetője az elismerés átvételét követően, jelezve, a díjat édesapja emlékének ajánlja.
"A tudomány nem a tudósok magánügye, hanem nemzeti stratégiai ügy" - mondta a díjazott, aki a miniszterelnöknek címezve kijelentését utalt arra, hogy Magyarország a nemzeti jövedelem harmad akkora hányadát fordítja kutatás-fejlesztésre (K F), mint a fejlett országok.
A Bolyai-díjat kétévente adják át egy olyan magyar állampolgárságú vagy magyar származású személyiségnek, aki nemzetközileg is kimagasló eredményt ért el a tudományos kutatás, fejlesztés, az utánpótlás nevelése, illetve ezek eredményeinek hasznosítása terén.
Az 1998-ban létrehozott díjat 2000-ben Freund Tamás agykutatónak, 2002-ben Roska Tamás informatikai kutatónak ítélték oda. A Bolyai-díj Alapítványt Somody Imre vállalkozó és felesége, Somody Imréné, valamint Karsai Béla, a Karsai Holding Rt. elnök-vezérigazgatója és Lantos Csaba, az OTP Bank Rt. vezérigazgató-helyettese hozta létre. A matematikus Bolyai Jánosról elnevezett díjjal 50 ezer dollár, mintegy 10 millió forint összegű adómentes pénzjutalom jár; a díj nyerteséről független díjbizottság dönt, amelynek elnöke a Magyar Köztársaság mindenkori elnöke, tagjai a magyar tudomány és közélet kiemelkedő, elismert személyiségei.