Buttiglione helyett Barroso vezeti a diszkrimináció elleni bizottságot

2 perc

2004.10.21. 13:39

Kisebb engedményeket és javaslatokat ugyan tett José Manuel Barroso a testület egyes tagjait bíráló európai parlamenti képviselőknek, de továbbra is kitartott összes biztosjelöltje mellett. Az első reagálások alapján vegyes fogadtatásban részesült az Európai Bizottság elnökének ajánlata.

Az Európai Bizottság elnöke a diszkrimináció elleni küzdelem irányítására a biztosokból új csoportot hoz létre az Európai Parlamentben (EP), s ezt saját maga kívánja koordinálni. Így gyakorlatilag átvenné e terület irányítását Rocco Buttiglionétól, akihez elvileg tartozna, ám aki a homoszexuálisokra és a nők családon belüli helyzetére vonatkozó, ultrakonzervatív kijelentéseivel óriási felháborodást kavart.



José Manuel Barroso csütörtökön ezt azután közölte, hogy Brüsszelben találkozott az EP vezetőivel, majd beszámolt arról, hogy milyen javaslatot tett a biztosjelöltek parlamenti meghallgatásai nyomán kitört viták lecsendesítésére. Az elnök azt is elmondta, Buttiglione levelet küldött neki, amelyben sajnálkozott kijelentéseinek utóélete miatt, s leszögezte, ha bizottsági munkája során konfliktus támadna saját nézetei és bizottsági kötelezettségei közt, kérni fogja kizárását az adott témával kapcsolatos döntésekből.



Barroso ugyanakkor közölte, más, a parlamenti képviselők által bírált biztosjelölteknél nem tervez változtatásokat, s nem tesz további engedményeket. Megvárja az Európai Parlament jövő szerdai határozatát bizottságának jóváhagyásáról, vagy elutasításáról. Leszögezte: nagyon bízik abban, sőt, ez a meggyőződése, hogy világos többséget kap majd az általa vezetett testület. Egyben felszólította a képviselőket, ne robbantsanak ki "komoly intézményi válságot Európában" a bizottság esetleges elutasításával.



"Harcra készen az első töltényig"



Az első reagálások alapján vegyes fogadtatásban részesült Barroso ajánlata; Josep Borrell, az EP elnöke szerint a legnagyobb parlamenti frakció, a konzervatívok támogatják Barrosót és csapatát, három másik, a szocialisták, a liberálisok és a zöldek viszont fenntartásokkal fogadták a bejelentéseket. Martin Schulz, a szocialisták frakcióvezetője közölte, hogy az ajánlat előrelépés, de nem megy elég messzire, s így a helyzet továbbra is elfogadhatatlan frakciója számára. Daniel Cohn-Bendit, a Zöldek egyik vezetője pedig úgy vélte: a parlamenti szavazás nyomán Barrosónak nagyon csekély többsége lesz, vagy az is lehet, hogy nem kapja meg a többséget.



Megfigyelők mindenesetre továbbra is azt tartják valószínűbbnek, hogy a Barroso-csapat megkapja a többséget a szavazáson: a szocialisták ugyanis aligha fognak egyöntetűen nemmel szavazni, s a liberálisok sem, mert ők egyébként nagyon boldogok, hogy az új bizottság egyharmadát liberális politikusok adják. A Le Monde című francia lap csütörtöki számában az egyik liberális európai parlamenti képviselő, a francia Jean-Louis Bourlanges némi iróniával úgy jellemezte a helyzetet, hogy az "Európai Parlament kész a harcra - egészen az első töltényig..."



(MTI)