Sarkozy nem akar beleszólni a magyar privatizációba
A Gyurcsány Ferenccel tárgyaló francia gazdasági, ipari és pénzügyminiszter szerint minden országnak megvan a maga identitása, hagyományrendszere, ezért óvakodik attól, hogy tanácsokat adjon a privatizációval kapcsolatban.
Veszélyes az agresszív adópolitika
Nicolas Sarkozy elmondta: eszmecserét folytatott a magyar pénzügyminiszterrel a társasági adóról, és egyetértettek abban, hogy közös kezdeményezést tesznek Magyarországgal annak érdekében, hogyan lehet Európában a társasági adó alapját kialakítani. Nicolas Sarkozy aláhúzta, "a versenynek ésszerűnek és tisztességesnek kell lennie".
A francia miniszter szerint "Magyarország nagyon is tudatában van annak, hogy a túl agresszív adópolitika milyen kockázatokkal járhat". Mint mondta, a nyugat-európai országoknak is fejlődniük kell az adózás vonatkozásában.
Sarkozy szerint Magyarország látványos eredményeket ért el az európai integráció felé vezető úton, mivel "félig én is magyar vagyok, feladataim vannak Magyarország iránt". Kifejtette, hogy tíz éve nem járt Magyarországon, ez alatt az idő alatt Magyarország jelentős sikereket ért el "nagy hatást tettek rám azok a látványos eredmények, amelyeket elértek". Mint mondta, Magyarország becsületére válik Nyugat-Európának, Magyarország sikertörténet az európai integráció útján.
Eltérő privatizációs politikák
Arra a kérdésre, hogy mely vállalatoknak kell feltétlenül állami kézben maradniuk, Nicolas Sarkozy a következőket válaszolta: "óvakodom attól, hogy másoknak tanácsokat adjak, mert minden országnak megvan a maga identitása, hagyományrendszere, szokásrendszere".
A francia gazdasági, ipari és pénzügyminiszter kiemelte: Nyugat-Európában is vannak eltérések, különbözőségek e téren. Ha Németország példáját megnézzük, náluk a postát tíz éve privatizálták, a francia posta pedig még mindig közszolgálati, azaz állami kézben van. Franciaországban két hónappal ezelőtt sikerült átalakítani a francia elektromos műveket részvénytársasággá - mutatott rá. "Nem hiszem tehát, hogy a probléma elméleti jellegű volna, úgy gondolom, a kérdés megoldása minden országban a belső gazdasági hagyományokban rejlik" - húzta alá Nicolas Sarkozy.
(MTI)