Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Példátlan nemzetbiztonsági hibát követtek el Donald Trump főemberei, amikor a hutik elleni támadás részleteit nem kormányzati hálózaton, hanem olyan chatcsoportban beszéltek meg, amelybe véletlenül bevontak egy újságírót is. Tudott-e Trump arról, mit művelnek az emberei? Ki engedhette be a csoportba az Atlantic főszerkesztőjét?
Hálátlan feladat tud lenni a szóvivő szerepe, amikor a magyarázhatatlant kell megmagyarázni, tudván, hogy hülyének nézik az elhangzott mondatok miatt. Ebbe kényszerült bele hétfőn Brian Hughes, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője, amikor arra kellett reagálni, hogy a Jement uraló huti milíciák elleni március 15-ei támadás részleteit előzetesen megbeszélő chatcsoportba véletlenül bevonták Jeffrey Goldberget, a The Atlantic című magazin főszerkesztőjét. A történteket megerősítve Hughes azt üzente az érdeklődő The Wall Street Journalnak: „A beszélgetés fonala jól mutatja, hogy milyen mély és átgondolt koordináció folyik a vezető tisztviselők között a követendő folyamatról. A hutik elleni műveletek folyamatos sikere pedig azt jelzi, hogy a katonáinkra és a nemzetbiztonságunkra semmilyen veszély nem leselkedett.”
Ez azonban nem több szerecsenmosdatásnál, s a kirobbant botrány hatásának kétségbeesett kicsinyítésénél. Az ugyanis Goldberg diszkrécióján múlott, hogy csak egy héttel a történtek után hozta nyilvánosságra, hogy 17 kormányzati főember társaságában bekerült abba a csoportba, amely a támadás előtti órákban értesült arról, mi történik. A kommunikáció a szöveges üzeneteket, hang- és videohívásokat titkosítottan lehetővé tevő, ingyenes Signal platformon zajlott, ami a kaliforniai Signal Technology Foundation fejlesztett ki és tart fenn, s az alapját képező szoftver nyílt forráskódú.
A polgári életben a Signal biztonságosnak számít, a titkosítása megfelelő, ám a lezajlott kommunikációt a szabályok szerint az ennél sokkal védettebb, szigorúan titkosított kormányzati hálózaton keresztül kellett volna folytatni.
A neokonzervatív John Bolton – aki Donald Trump első mandátuma idején nemzetbiztonsági főtanácsadó volt (2018–2019) – az esetet megdöbbentőnek minősítette, a tervek kikerülését megmagyarázhatatlannak nevezte, és hangsúlyozta, hogy annak idején minden titkos információt csak a biztonságos kormányzati rendszeren keresztül osztott meg.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.