Csalást gyanítanak a HÖOK-elnökválasztáson

1 perc

2004.12.04. 15:18

Az ügyészséghez fordult több hallgatói önkormányzat, szerintük ugyanis csalás történt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) novemberi egri elnökválasztásán; a szóban forgó szervezetek szombaton kivonultak a HÖOK újabb közgyűléséről, amelyen az elnökséget, illetve a felügyelő-bizottsági tagokat választották meg.

Gyökeres Zoltán, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatója az ülés után közölte: az ügyészségtől az kérik, semmisítse meg a választás eredményét, ahol Ekler Gergelyt, az ELTE hallgatóját választották a szervezet új elnökévé Németh Józseffel, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem diákjával szemben. Szerinte a szavazáson olyan karok nevében érkeztek voksok, amelyek nem is voltak képviseltetve.

Mint mondta, a szabálytalanságok miatt az ügyészséghez fordult többek között a Pécsi Tudományegyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem, valamint több kisebb kar hallgatói önkormányzata.

Barthel-Rúzsa Zsolt, a HÖOK jelenlegi elnöke elmondta: a felügyelőbizottság kivizsgálta az ügyben érkezett panaszokat, de nem talált szabálytalanságot az elnökválasztás során.

A HÖOK november 6-án Egerben tartotta tisztújító közgyűlését, amelyen Ekler Gergelyt választották elnökké. Ezt követően a küldöttek egy része elhagyta a közgyűlést, s határozatképtelenség miatt nem tudták megválasztani az elnökséget, és a felügyelőbizottságot.

Ezért Barthel-Rúzsa Zsolt, a HÖOK jelenlegi elnöke szombatra újabb ülést hívott össze. Az ülésen közlése szerint 122 küldött vett részt, akik közül mintegy 40-en vonultak ki. Gyökeres Zoltán ugyanakkor úgy számolt, hogy 69 küldött hagyta el a gyűlést, s így az ismét határozatképtelenné vált. Barthel-Rúzsa Zsolt elmondta: a szabályok szerint a határozatképességhez elegendő volt 25 százalékos részvétel. Így megválasztották a tíztagú elnökséget, és a háromtagú felügyelőbizottságot.

A HÖOK év végéig hivatalban lévő elnöke megjegyezte: az egri elnökválasztásra mindkét elnökjelölt a felügyelő-bizottsági tagok mellé még delegált egy-egy tagot, akik akkor ott nem emeltek kifogást a választások tisztasága miatt. Mint mondta, nem tudja elképzelni, hogy olyan karoktól érkeztek volna szavazatok, amelyek nem voltak jelen. Szavazni a mandátumigazolással lehetett, amelyet a diákigazolványok alapján adtak át a jelenlévő küldötteknek.

Furcsának tartotta, hogy egyesek a felsőoktatási törvény megalkotása előtt saját érdekeiket helyezik előtérbe, s véleménye szerint ennek nem lesznek jó következményei a hallgatókra, a HÖOK-ra nézve.