„Szabad embereknek szabad sajtóra van szükségük” – a magyar kormány alattomos médiapolitikájáról is ír a The New York Times kiadója
A. G. Sulzberger a Notre-Dame Kellogg Institute for International Studies rendezvényén tartott előadást, és a szöveget most teljes egészében nyilvánosságra hozták. Magyarország többször is előkerül benne, a sajtó megregulázásának ötpontos receptjét a magyar kormány tevékenysége alapján ismerteti. Orbán Balázst, Orbán Viktor politikai igazgatóját elrettentő példaként idézi.
A. G. Sulzberger úgy értékeli, hogy világszerte támadás alatt áll az a szerep, amelyet a szabad és független sajtó tölt be az egészséges demokráciákban, pedig egyetlen szabad nép sem lehet meg önálló média nélkül. Ám napjainkban veszélybe kerül az a modell, amely 250 éven át annyira sikeressé tette Amerikát.
Hangsúlyozta, hogy visszaszorulóban van a jogállam, mert feltörekvő erősemberek próbálják aláásni a jogot, valamint a demokratikus intézményeket. Ezen belül általában a sajtó az első célpont.
Rekordszámú újságírót öltek meg vagy börtönöztek be az elmúlt években. Sokkal többen vannak kitéve zaklatásnak, megfélemlítésnek, megfigyelésnek és cenzúrának. Ezek az erőfeszítések talán a legnyilvánvalóbbak és legintenzívebbek az olyan autoriter államokban, mint Kína és Oroszország. De egy alattomosabb forgatókönyv is megjelent a sajtó aláásására olyan helyeken, mint Magyarország és India. Ezekben olyan demokrácia van, amelyben legitim módon megválasztott vezetők nekiláttak aláásni mindazt, ami a hatalmukat ellenőrizhetné.