Nem biztos, hogy hormonbetegek vagyunk, ha felszedtünk pár kilót
Minden harmadik gyermek túlsúlyos, és ennek döntően életmódbeli oka van. Sok felnőtt hormonbetegnek képzeli magát pusztán azért, mert felszedett néhány kilót – mondta el a HVG-nek adott interjúban Luczay Andrea endokrinológus, gyermekgyógyász, a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság vezetőségi tagja
A beszélgetésünk előtt azt mondta, hogy a magyar páciensek félnek a hormonoktól; ha valakinek hormonkezelést ajánl, akkor gyakran ellenállásba ütközik. Mit tapasztal, miért?
Mert sokan azt gondolják, hogy csak a nemi működést szabályozó hormonok léteznek, ezért általában az első kérdés a kezelés előtt az, hogy nem fog-e tőle a páciens kiszőrösödni vagy meghízni. Sokan nem tudják, de biokémiailag például a D-vitamin is hormonnak számít. A hormonok nemcsak a nemi működést, hanem a növekedést vagy a kalcium-anyagcserét és ezen keresztül a csontképződést is szabályozzák. Nagyon sok hormon van a szervezetben, és egyre több vegyületről ismerik fel, hogy hormonszerű hatást tudnak kiváltani.
Mely hormonzavarok alakulhatnak ki már gyerekkorban?
Gyakorlatilag a születéstől lehet valakinek hormonzavara, például pajzsmirigy-alulműködése, amit már több mint negyven éve képesek kiszűrni a gyermekek 4-5 napos korában. Régen úgy hívták őket, hogy kretének: hormonkezelés hiányában ezek a gyermekek kisnövésűek és szellemileg visszamaradottak lesznek. Ma már időben elkezdődik az érintett kisbabák hormonpótlása, így értelmi és testi fejlődésük semmiben sem fog eltérni a normálistól. Gyermekkorban a növekedésihormon-hiány törpenövést okoz, de hormonbetegségnek számít a gyermekkori cukorbetegség is, ahol az inzulin – ami szintén hormon – hiányzik a szervezetből.

Mennyire elterjedt ez a betegség?
Sajnos az 1-es típusú gyerekkori cukorbetegségben szenvedők száma egyre növekszik, évente 300 új, 15 év alatti beteget diagnosztizálnak. Jelenleg ez a leggyakoribb endokrin betegség gyermekkorban. Viszont ennek semmi köze az elhízáshoz, hiszen ez egy autoimmun folyamat, amiről a páciens nem tehet; azoknál alakul ki, akik erre genetikai hajlamot hordoznak magukban. Azt azonban nem tudjuk, hogy mi lobbantja be ezt a betegséget, illetve hogy miért nő a gyakorisága.
Számos hormonbetegségnek általános tünetei vannak, éppen ezért a páciensek egy része már nagyon sokféle szakorvost megjárt, mire endokrinológus elé kerül. Mennyire nehéz a hormonzavarokat diagnosztizálni?