Alkotmányos jogokat sértett az MTV és a Duna TV

2 perc

2004.12.09. 10:24

Az európai parlamenti (EP) választások kampányidőszakában a két közszolgálati televízió alkotmányos alapjogokat sértett azzal, hogy különbséget tett a parlamenti képviselettel rendelkező és a parlamenten kívüli pártok, illetve jelölő szervezetek között - közölte az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese.

"Panasz alapján folytatott vizsgálatom eredményeként megállapítottam, hogy az európai parlamenti választásokat megelőző kampányidőszakban két közszolgálati televízió a választási műsoraiban - alkotmányos alapjogokat sértve - különbséget tett a parlamenti képviselettel rendelkező és a parlamenten kívüli pártok, illetve jelölő szervezetek között" - áll Takács Albert csütörtöki közleményében.

Az ombudsman-helyettes hivatalához a Magyar Nemzeti Szövetség elnöke fordult  panaszával és azt sérelmezte, hogy az európai parlamenti választásokat megelőző kampányidőszakban a Magyar Televízió (MTV) Rt. és a Duna Televízió Rt. nem biztosított valamennyi jelölő szervezetnek azonos szereplési lehetőséget. A beadvány szerint az Országgyűlésben képviselettel rendelkező négy párt aránytalanul több szereplési lehetőséghez jutott, mint a parlamenten kívüli jelölő szervezetek. A panasz előterjesztője szerint a műsorszolgáltatók diszkriminatív magatartásukkal durván megsértették a közszolgálatiságot és az esélyegyenlőséget - tudatja a közlemény.

A kampány lezárultát követően a Magyar Nemzeti Szövetség elnöke és a Munkáspárt elnöke panaszt tett az Országos Rádió- és Televízió Testületnél (ORTT) amiatt, hogy külön műsorban szerepeltették a parlamenti, illetve a parlamenten kívüli pártokat, ugyanakkor az MTV Rt. Takács Albert által megkérdezett elnöke továbbra is fenntartotta azt a véleményét, hogy ezzel nem sérült a sokoldalú és kiegyensúlyozott tájékoztatás elve. Rudi Zoltán szerint a pártok híradó kampányszerepléseiről készült összesítésből megállapítható, hogy nem sikerült teljes körűen biztosítani az azonos számú megjelenést, az eltérést azonban nem tartotta szignifikánsnak. Hasonló módon járt az el ügyben a Duna Televízió, ahol ugyancsak két, a már említett felosztásnak megfelelő választási vitaműsort szerveztek, a médium reggeli információs műsoraiban pedig további megszólalási lehetőséget biztosítottak a parlamenten kívüli pártoknak.

Az ombudsman-helyettes a vonatkozó jogszabályok tanulmányozása nyomán megállapította, hogy a választási eljárás során a jelölő szervezetek között nem tehető semmiféle, alkotmányosan nem indokolható különbség, valamint hogy a jelölő szervezetek között szerkesztési megfontolás alapján sem tehető semmiféle különbség. "Az MTV, valamint a Duna TV eljárása azzal, hogy a kampányzáró műsorok alkalmával a jelölő szervezetek között – alkotmányosan nem indokolható módon – különbséget tett, visszásságot okozott a hátrányos megkülönböztetés tilalmával összefüggésben" - áll a közleményben, amelyben Takács kitér arra: mindezek alapján javasolta az Országgyűlésnek, hogy állapítsa meg törvényben azokat a garanciális szabályokat, melyek biztosítják, hogy a választási kampány idején a jelölő szervezetek hátrányos megkülönböztetés nélkül jelenhessenek meg a közszolgálati műsorokban.

Az általános helyettes arra is javaslatot tett, hogy az Országgyűlés szüntesse meg az Országos Választási Bizottság és az ORTT közötti hatásköri összeütközést, amely a műsorszolgáltatók választási eljárás során tanúsított magatartásának vizsgálata kapcsán alakult ki.