Az Intel szafariján az afrikai vadonban is működtek a mobilirodák

2 perc

2004.12.15. 12:40

Az Intel szafariját annak bizonyítására szervezték meg, hogy bizonyítsák: a vezeték nélküli tecnhológia ma már lehetővé teszi, hogy akár a dzsungel közepéről is irányítani lehessen egy vállalatot.

Az Intel expedícióját a cég piacfejlesztési menedzsere, Joubert De Lange vezetette Dél-Afrika, Botswana, Zambia és Namíbia legvadabb tájain keresztül. A csapat egyébként kilenc emberből állt. Ketten az Auditor-General dél-afrikai részlegétől érkeztek, s úgy dolgoztak, mintha fizikailag is az irodájukban lettek volna. A kaland dokumentálására az expedíció részese volt egy filmes is, aki videó-hírleveleket készített az út során. S persze nem hiányozhatott a technikai támogató csapat sem. A felszerelés hét Intel Centrino mobil technológiára épülő noteszgépből, egy utánfutóra szerelt műholdas kommunikációs rendszerből, egy hordozható 1kVA teljesítményű generátor-csomagból és egy energiaszűrő UPS rendszerből állt, továbbá egy tipikus afrikai szafari minden kelléke jelen volt.

Elefántháton a wireless szafari
© Intel
„Az Auditor-General jelenleg nagy mennyiségű adatot továbbít saját WAN hálózatán, illetve az interneten keresztül. A munkaerő mobil természete miatt az ez a cég idális alany a vezeték nélküli kommunikációra” – indokolta De Lange, hogy miért az Auditor-Generalt vonták be a kalandba. Louis Fourie, az AG Bloemfontein irodájának vezető menedzsere, aki több, mint 90 alkalmazottat irányít, illetve Werner Du Plessis, az AG támogatási szolgáltatások informatikai menedzsere, az út során nap mint nap kommunikált az irodával, illetve adatokat dolgoztak fel – többek között időbeosztásokat (time sheet), vagy egy sűrű hó végén pénzügyi tranzakciókat bonyolítotak le, miközben folyamatosan olvasták e-mailjeiket, illetve egyéb rendes napi munkájukhoz tartozó feladatokat végeztek. A noteszgépek vezeték nélkül kommunikáltak a műholdas routerrel a D-Link 802.11g vezeték nélküli szabvány szerint kommunikáló eszközén keresztül. Az adatok ezután a földkörüli pályán keringő műholdra továbbítódtak, amely a Transtel krugersdorpi földi állomására lőtte tovább őket. Onnan az információk interneten keresztül, VPN és adat-titkosítással jutottak el a pretoriai OAG ERP-rendszerére.

De Lange beszámolója szerint a kommunikációs folyamat legnehezebb része a műholdvevő fizikai felállítása volt, minden este. „A továbbítási idő gyors volt, és az ügyfél könnyedén bejelentkezhetett a központi irodába. Az egyetlen hely, ahol nem tudtunk folyamatosan égi jeleket fogni, az a botswanai Moremi táborhely volt, ahol a fák lombkoronája miatt szakadt meg a műholdas kapcsolat. A nehézségek, amelyekkel szembesültünk elsősorban fizikai és földrajzi jellegűek voltak, nem pedig technológiai eredetűek.”

De Lange elmondta, hogy a mobilitás és a bármikor, bárhonnan kezdeményezhető vezeték nélküli kommunikáció az az út, amelyen az informatika az elmúlt öt év során elindult. A legfontosabb hatás a termelékenység és a hatékonyság terén mutatkozik majd meg, hiszen a felhasználók akár az irodától távol is dolgozhatnak. Az igazgató szerint az Intel szafarija eloszlatta a félelmeket, amelyek a felhasználókban még megvoltak a vezeték nélküli számítástechnikával kapcsolatban. Szerinte sikerült bizonyítaniuk, hogy nem lényeges a hely, ahol a felhasználó tartózkodik, hiszen a hotspotok segítségével mindig lehetséges kapcsolatban maradni.