Befektetési kiskáté 2005 (2. rész)
Vajon milyen lehetőségeket tartogat 2005 a pénzünk számára? Biztosat mi sem tudunk mondani, néhány, piaci elemzőktől származó hasznos tippel és tanáccsal azonban megpróbáljuk Önöket ellátni!
Részvény: szelektív slágerek
Ugyan 2004-ben a pesti értéktőzsdén is igen jól lehetett keresni (egyes papírok 100 százalékos hozamot produkáltak, a legjobb befektetési alapok pedig 40-50 százalékot is hoztak), ám ez korántsem jelenti azt, hogy 2005 halott év lesz a hazai részvények szempontjából. Sőt. Az elemzők egy része úgy véli, a nagy nyugati piacok az idei oldalazás után jövőre is stagnálni fognak, ami tovább növelheti a feltörekvő piacok (így a pesti börze) népszerűségét a nemzetközi befektetők körében.
Az elemzők véleménye szerint egyvalamire azonban nagyon kell vigyázni: a börze szelektivitása 2005-ben tovább erősödhet, azaz a piac még inkább hajlamos lesz egyes papírokat „sztárolni”, a többit viszont egy az egyben ignorálni. Na de vessünk pár pillantást a kilátásokra!
A legnagyobb árfolyam-növekedési potenciál talán a Molban van, jelenleg ugyanis semmi sem utal arra, hogy az olajárak 2005-ben drasztikusan csökkennének (ugyan a kínai olajfogyasztás növekedési üteme valamelyest mérséklődhet, ám a globális olajkereslet bővülése így is meg fogja haladni a termelés növekedését), s várhatóan a pillanatnyilag igen magas finomítói árrések sem fognak csökkenni. Maradhat tehát a jelenlegi rendkívül magas nyereségesség. Ugyancsak a magyar olajcég mellett szól, hogy regionális szerepe tovább erősödhet, ami fenntarthatja a befektetők érdeklődését.
Az OTP kiszámíthatóbbnak tűnik, biztos ugyanis, hogy a csoport 2005-ben is őrizni fogja kiváló pozícióit az igen nyereséges magyar és bolgár piacon. Ugyan idehaza tovább erősödhet a banki verseny, csökkenhetnek a betéti és a hitelkamatok közötti marzsok, ám az OTP az elemzők szerint felkészült a kihívásra. Tartható tehát a profit, ami minden bizonnyal elég egy szolid kurzusemelkedéshez. Hogy van-e ennél több a bankpapírban, az viszont nagy kérdés, s elsősorban a regionális (szerbiai, romániai, ukrajnai) terjeszkedés sikerétől függ.
Kevésbé egyértelmű a Matávban rejlő potenciál, a papír árfolyama ugyanis elsősorban az iparág megítélésétől függ, s hogy a nemzetközi piacok hogyan fogják 2005-ben kezelni a távközlést, nyílt kérdés. Ami mégis a Matáv mellett szól, hogy a részvényt a piac egyre inkább osztalékpapírként kezeli, amelynek értéke a kamatok csökkenésével nő. Hozhat némi svungot a papír árfolyamába a regionális (pillanatnyilag a szerbiai) terjeszkedés is, kérdés azonban, hogy a rendkívül erős versenytársak mellett mennyire képes a Matáv érdekeit érvényesíteni. Végezetül nem szabad elfelejteni, hogy a telekomcég kőkemény reorganizációt, leépítést hajt jelenleg is végre, ami hosszabb távon jelentősen növelheti hatékonyságát.
Rendkívül kérdőjeles a Richter: a gyógyszercég jövő évi teljesítménye egyrészt a dollár-forint árfolyamtól, másrészt a három nagy piac, az amerikai, az orosz és a lengyel bevételétől függ. Előbbi alakulása nehezen prognosztizálható (lásd lejjebb), utóbbi pedig a sok ismeretlenes egyenletként is felfogható gazdasági helyzet, valamint a Richter marketingstratégiájának a függvénye.
A kisebb papírok közül az elemzők az Egist, a Rábát, valamint a Démászt és az Émászt emelik ki. A gyógyszerpapírt a jó növekedési kilátások, a gépipari vállalat részvényeit a javuló eredmények, a két áramrészvényt pedig osztalékpapír jellegük, valamint a hatósági szabályozás változása teheti hozamhozóvá.
Deviza: a mozgások éve
Jó kilátásokkal kecsegtet viszont a deviza, 2005 ugyanis az elemzői várakozások szerint a mozgások éve lehet. Nem is kell messzire nyúlnunk, rögtön itt van a forint, amely a jövő év második negyedétől számottevő gyengülésbe kezdhet az euróval szemben. Az okok: a jegybanki alapkamat-csökkentési folyamat befejeződése állampapír-állományuk leépítésére ösztönözheti a külföldi befektetőket, a devizahitel-bővülés üteme várhatóan mérséklődik, s azt sem szabad elfelejteni, hogy a gyengébb forintban érdekelt exportlobbi igen nagy befolyással bír a kormányra, ami előbb vagy utóbb a forint kurzusában is meg fog mutatkozni.
Nem véletlen hát, hogy az elemzők egyöntetűen a forint gyengülését prognosztizálják. A várakozások nagyjából szinkronban vannak: 2005 közepéig 250 és 255 forint között járhat az euró árfolyama (jelenleg 245 forint/euró körül ingadozik a kurzus), a jövő év végére viszont 260 forintig is erősödhet a közös európai deviza. Egyes pesszimistább vélemények szerint egy nagyobb árfolyamsokk, azaz a forint drasztikus leértékelődése sem elképzelhetetlen, ám a jegybank óvatos politikája nem valószínűsíti egy ilyetén forgatókönyv bekövetkeztét.
Igazi lutri viszont a dollár. 2005 lehet a fordulat éve, ám egy további leértékelődés sem elképzelhetetlen.
Az előbbi mellett szól, hogy végre úgy tűnik, a Bush-kormányzat elkötelezte magát az amerikai államháztartás rendbetétele mellett. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a közel-keleti (iraki, illetve izraeli-palesztin) helyzet várható konszolidálódásával csökkenhetnek az amerikai katonai kiadások, hogy az olajár vélhetőleg stabilizálódik a jelenlegi szinten, sőt valamelyest csökkenhet is, valamint hogy a kínai rezsim várhatóan végre felülbírálja eddigi árfolyam-politikáját, jó esély mutatkozik a zöldhasú erősödésére.
A további gyengülés mellett alapvetően a piaci hangulat, valamint a magas folyómérleg-hiány szól, ám ne felejtsük el, hogy előbbi gyorsan változik, utóbbi pedig a fentebb felsorolt tényezőknek köszönhetően érezhetően csökkenhet.
Jól mutatja a bizonytalanságot az elemzői várakozások óriási szórása: a dollároptimisták a jelenlegi 1,34 dollár/eurós körüli szint stabilizálódását, s egy öt-tíz százalékos erősödést sem tartanak elképzelhetetlennek 2005-ben, a szkeptikusok szerint viszont a zöldhasú kurzusa egészen a 1,50 dollár/eurós árfolyamig is elmehet.
Következik: Befektetési kiskáté 2005 (3. rész) - Ingatlan és alternatív befektetések