Áprilisban sorsolják a közszolgálati civil kurátorokat

2 perc

2005.01.26. 16:43

Április elsején sorsolja ki az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) azokat a civil szervezeteket, amelyek a következő egy évre tagot delegálhatnak a Duna Televíziót, a Magyar Rádiót (MR), valamint a Magyar Televíziót (MTV) felügyelő közalapítványok kuratóriumaiba - közölte internetes oldalán az ORTT.

A felhívás szerint a jelentkezési lapokat legkésőbb 2005. március 15-én éjfélig kell postára adni az érdeklődőknek az ORTT címére, illetve ugyanezen időpontig személyesen is leadhatók a médiahatóság székházában. "A sorsoláson a nyilvántartásba vett szervezetek vehetnek részt, amelyeknek listáját a Testület a március végi határozathozatalt követően nyilvánosságra hozza" - írta az ORTT. A delegálásra jelentkező szervezetek közül az ORTT - amennyiben több az adott kategóriában regisztrált tömörülés, mint a kiosztható mandátum - sorsolással dönti el, melyikük küldhet tagot a megjelölt médiatestületbe.

A rádiózásról és televíziózásról szóló törvény rendelkezései szerint mindhárom közszolgálati médium kuratóriuma legalább nyolctagú - a parlamenti pártok által meghatározott rendben delegált - elnökségét az Országgyűlés választja meg.

Az MTV és az MR kuratóriumaiba az irodalom, a színház-, a film-, az előadó-, a zene-, a tánc-, a képző- és az iparművészet, valamint a kultúra egyéb területén működő országos szakmai szervezetek négy, az oktatás és tudomány területén működő országos szakmai szervezetek pedig két tagot küldhetnek. Egy helyen kell megosztoznia a Magyar Katolikus Egyháznak, a Magyarországi Református Egyháznak, a Magyarországi Evangélikus Egyháznak és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének, ahogy összesen egy mandátum jut az itt fel nem sorolt egyházaknak is.

Egy-egy hely áll az emberi jogi országos szervezetek, a szakszervezetek országos szövetségei, a munkaadók, a vállalkozók és az újságírók országos szakmai, érdekképviseleti szervezetei által delegáltak rendelkezésére. Szintén egy-egy mandátumot tart fenn a jogszabály a környezet-, a természet- és állatvédők, a női érdekképviselet, a gyermekek és az ifjúság, a nyugdíjasok, a testi állapotuk miatt súlyosan hátrányos helyzetben lévők, a sport, a települési önkormányzatok országos érdekképviseleti szervezetei, valamint a határon túli magyar tömörülések számára.

A Duna Televíziót működtető Hungária Televízió Közalapítvány esetében az irodalom, a színház-, a film-, az előadó-, a zene-, a tánc-, a képző- és az iparművészet, valamint a kultúra egyéb területén működő országos szakmai szervezetek a másik két grémiumnál eggyel kevesebb, azaz három tagot delegálhatnak. Eltérés az is, hogy a Duna Televíziót működtető közalapítvány kuratóriumába a médiatörvényben foglaltak szerint nem jelölhetnek tagot a települési önkormányzatok szövetségei, a szakszervezetek, a munkaadók és munkavállalók, a nyugdíjas-képviseletek, míg a szomszédos országokban működő magyar szervezetek hét mandátuma mellett - a szórványmagyarság képviseletében - a Magyarok Világszövetsége egy helyet kap.

A társadalmi szervezetek küldötteinek megbízatása egy évre szól, a tagság a sorsolás időpontjától érvényes, és a következő év március 31-én jár le; tiszteletdíj a delegált tagokat nem illeti meg, rájuk is vonatkoznak ugyanakkor az összeférhetetlenségi szabályok.