„A szüleimet rémülettel töltötte el mindkét regényem” – interjú Taffy Brodesser-Aknerrel
A The New York Times magazinjának újságírójából regényíró lett: a 2019-ben megjelent Fleishman bajban van akkora siker volt, hogy tévésorozat is készült belőle. Taffy Brodesser-Aknerrel magyarul megjelent második regényéről, A Long Island-i kompromisszumról beszélgettünk.
Az irodalom tele van családtörténetekkel, most megismerhetjük a vagyonos Fletchereket Long Islandről. Mennyire állnak ők elöl a gazdag amerikai famíliák sorában?
Engem a milliárdosok alatti réteg érdekelt. A Fletcherek rendkívül kényelmes életet kaptak örökbe. Előkelő környéken élnek, közel s távol övék a legnagyobb ház. Oda költözhetnek, ahová csak akarnak, akkor utazhatnak, amikor csak a kedvük tartja. Meg sem fordul a fejükben, hogy a jövőben bármi is másképp lehet, a túlélés nem az ő gondjuk.
Mennyi pénz kell ehhez az életszínvonalhoz?
A három felnőtt Fletcher gyerek évente négymillió dollárt kap a családi vagyonból. Ez nem milliárdos összeg, de ha azzal a biztos tudattal élsz, hogy ez a pénz minden évben befut a számládra, és ez így is marad az életed legvégéig, az azért biztosan kihat a személyiségedre.
Az ön családjában is vannak évi négymillió dolláros személyek?
A rokonságomban nincs ilyen, de olyanok közt nőttem fel, akik mögött hatalmas vagyon állt. Mögöttünk nem állt semmi, átlagos középosztálybeli család voltunk. Akkoriban még egymás mellett éltek a középosztálybeliek és a vagyonosok, ez a világ ma már nem létezik.
A Fletcherek olyan környéken élnek, ahol a helyiek fele zsidó. Ők is azok, megbecsült tagjai a közösségnek. A zsidóságuk mintha kimerülne abban, hogy betartják a társasági élet szabályait, amiket a jómódú zsidó környezetük elvár tőlük.